Může mít Reishi nežádoucí účinky?

O medicinální houbě Reishi se toho napsalo už hodně. Ganodermu už po dlouhá staletí využívá tradiční čínská medicína jako důležitou léčivou houbu. Důležité je také vědět, jestli má Reishi nežádoucí účinky. Jaké je tedy složení Ganodermy, které by mohlo být jejich příčinou?

Drahocenná houba podporuje dlouhověkost a vitalitu a často se jí pro neobyčejnost říká „čínská houba nesmrtelnosti“. Významná Ganoderma je ve své domovině považována za symbol štěstí. Její působení se prokázalo i ve vědeckých studiích.

veselá rodina plná zdraví na louce

Ganoderma lucidum (nebo česky také lesklokorka lesklá) podporuje zdraví tím, že působí preventivně. Ať už se jedná o stimulování imunity organismu, únavových stavů nebo třeba harmonizaci psychiky. Kromě toho detoxikuje, regeneruje játra a mírní proces stárnutí. Reishi bývá využívána jako doplňková léčba srdečních nebo onkologických onemocnění. Působí na pokles krevního cukru, cholesterolu a tlaku.

serial-reishi-button

Z dosavadních provedených studií na Reishi nevyplývají žádné vedlejší účinky. Reishi se vyplatí užívat především dlouhodobě a ani v tomto případě nebyly zjištěny žádné negativní dopady.

Důležité složky Reishi

Ganoderma obsahuje vstřebatelné a nevstřebatelné polysacharidy. Právě tyto látky jsou zastoupeny největší měrou. Jejich schopností je nejen aktivovat imunitní systém, ale také působit protizánětlivě. Mezi polysacharidy vynikají hlavně betaglukany.

Mezi další významné složky Reishi určitě patří i množství sterolů a triterpenů. Mají protiinfekční, protizánětlivý a protirakovinný účinek. Jedná se o silné antioxidanty, které se podílejí i na poklesu hladiny tuků v krvi.

Z polynenasycených mastných kyselin mají neméně důležité zastoupení kyselina linolová, palmitová, olejová a stearová. Jejich jedinečnou schopností je potlačení množení rakovinných buněk.

V Reishi se vyskytují i další látky ve stopovém množství, které nemají žádný zásadní vliv.
Podle dosavadních výzkumů to vypadá, že důležité nejsou pouze samostatné složky, ale jejich celkové působení. Význam mají tedy nejen polysacharidy, ale také ochranné antioxidanty a protizánětlivé triterpenoidy. Lesklokorce lesklé nechybí ani vitamíny, minerály a stopové prvky, podobně jako esenciální aminokyseliny.

Užívání Reishi

Protože Reishi působí také detoxikačně, mohou se ve výjimečných případech vyskytnout mírné nežádoucí účinky jako drobné trávicí potíže nebo třeba bolest svalů. Tyto malé komplikace se objevují u řady detoxikačních procesů a s delším užíváním vymizí.

Při užívání je třeba se řídit informacemi výrobce. Dávkování záleží na typu produktu a jeho čistotě (více napoví certifikáty produktu). Kvalita produktu je přitom velmi důležitým faktorem. Dále je dávkování závislé nejen na věku (většinou Reishi mohou konzumovat děti od tří let), ale i na hmotnosti a na tom, jestli se jedná o preventivní užívání nebo podporu při nemoci. Protože Reishi vykazuje imunomodulační schopnosti, měla by být užívána opatrně především u pacientů se imunosupresivy.  U osob, které berou léky proti srážení krve je třeba určitá opatrnost a užívání je třeba konzultovat s odborníkem. Vhodnost užívání této medicinální houby při nemocích (a braní léků) je třeba zkonzultovat s ošetřujícím lékařem.

Znáte Reishi a už jste využili jejích schopností? Podělte se v diskuzi pod článkem.

serial-reishi-button