Houba reishi

Houba reishi pomáhá detoxikovat

Houba reishi působí na buněčný metabolismus, odstraňuje jedovaté látky a usazeniny z jater a ochraňuje je před znečiťováním škodlivými látkami. Velice dobře též  působí na krevní oběh a srdce – vylepuje průtok krve a tím zlepšuje využití kyslíku.

houba reishi

Působení na nervovou soustavu

Japonsko je země kde reishi používají tisíce let a proto i v současnosti tam probíhá s houbou reishi celá řada výzkumů a vědeckých studií. Potvrdilo se tak, že houba reishi pomáhá zlepšovat spánek a odstraňovat spánkové poruchy a také působí proti neurastenii. Velmi často se používá i pro léčbu Alzeheimerovi choroby, ale to většinou s jinou léčivou houbou Korálovcem ježatým – Hericium, neboli Lví hřívou.

Houba reishi – charakteristika dle TCM

Reishi má neutrální charakter a je tedy vhodná pro léčbu nemocí vzniklých z horkosti i chladu. Má sladko hořkou chuť. Hořkost je právě způsobená obsahem triterpenoidů. I sladko hořká chuť odkazuje na neutrální charkter houby, protože sladká chuť doplňuje, zvlhčuje a harmonizuje a hořká chuť pročiťuje, vyprázdňuje a vysušuje nadměrnou vlhkost.

Tropismus dle tradiční čínské medicíny

Tropismus směřuje k srdci a podle tradiční čínské medicíny posilňuje a zklidňuje ducha ŠEN. To znamená, že komplexně ovlivňuje psychiku a emoce. Zlepšuje stavy únavy, špatného soustředění, točení hlavy a závratě.
Často se doporučuje kůra reishi po porodu nebo těžké nemoci a v období rekonvalescence. V Číně se houba reishi doporučuje užívat celoživotně jako prevence nemocí a podporu dlouhověkosti, proto je nazývána houbou dlouhověkosti.

Pěstování reishi

Po dlouhá staletí se houba reishi sbírala v lesích a jelikož se vyskytuje poměrně vzácně, tak musela být odevzdávána šlechtě nebo císaři a to pod hrozbou trestu smrti. V roce 1969 čínsko-japonský tým vědců a mykologů přišel po několik desetiletí trvajícím zkoumání na způsob, jak reishi pěstovat. Od tohoto roku se též začal pro léčebné účely využívat spórový prášek, který je často označován jako účinější než extrakt. Pěstování je možné několika způsoby, s rozdílným výsledkem kvality hub. Nicméně japosnká asociace pěstitelů reishi považuje ze nejkvalitněší a nejúčinější organicky pěstovanou reishi na dlouhých dubových kmenech po dobu 12ti měsíců. Tato reishi má stejné vlastnosti jako divoce rostoucí reishi a nazývá se Duanwood Red Reishi.