Lesklokorka lesklá – houba reishi. Co říkají o reishi odborníci? 108 odkazů

Lesklokorka lesklá – reishi a studie

Lesklokorka lesklá – houba reishi studie ukazují, že prospívá lidem postiženým mnoha nemocemi od vysokého krevního tlaku po AIDS.

Jelikož je Lesklokorka lesklá ve starověké východní medicíně oslavována jako „houba nesmrtelnosti“ a „lék králů“, čekali byste, že vašemu zdraví ohromně prospěje, že? Vaše předpoklady jsou správné. Tato ceněná houba může podporovat imunitní systém, bojovat s rakovinou, zvrátit nemoci srdce, zklidňovat nervy a ulevovat od alergií a zánětů.

Reishi opravdu zní jako všelék,“ píše ve své knize „New Whole Foods Encyclopedia“ Rebecca Wood. Dále popisuje široké spektrum využití reishi: „Imunostimulant, pomáhá lidem s AIDS, syndromem zvýšené propustnosti střeva, virem Epstein-Barrové, chronickou bronchitidou a jinými infekčními onemocněními. Používá se k podpoře spánku, jako diuretikum, jako laxativum a ke snížení cholesterolu.“ Zdálo by se, že to snad ani nemůže být pravda.

Jak může jedna houba lidskému tělu prospívat tolika různými způsoby? Tradiční východní lékařská věda vysvětluje široké spektrum medicínských použití reishi možná lépe než by kdy dokázala konvenční medicína. Podle východního smýšlení se tělo musí bránit hrozbám narušujícím jeho „rovnováhu“. Tyto hrozby mohou být fyzické, jako viry a bakterie, které způsobují infekce; emoční, jako stresory, které způsobují úzkost; nebo energetické, které snižují ostražitost. Ať už jde o jakoukoli hrozbu, Lesklokorka lesklá pomáhá tělu udržet obranu proti těmto hrozbám, a tím pomáhá udržet rovnováhu v těle. Z tohoto pohledu znamenají nemoci jako onemocnění srdce a rakovina, že tělo není v rovnováze, a proto lék, který rovnováhu podporuje, jako reishi, může pomáhat při tolika různých obtížích.

Skeptikové mohou toto vysvětlení považovat za taoistické „žvásty“, ale laboratorní výzkum mnohá medicínská využití reishi potvrzuje. Jak píše Dr. Andrew Weil, reishi „je předmětem překvapivě mnoha vědeckých studií v Asii i na Západě“. Výzkum ukazuje, že polysacharid beta-1,3-D-glukan v reishi podporuje imunitní systém zvýšením počtu makrofágů a T-buněk, což má ohromný význam pro pacienty trpící AIDS nebo jinými poruchami imunitního systému.

serial-reishi-button

Tato podpora imunity dělá divy také při prevenci a léčbě rakoviny, jelikož T-buňky jsou potom schopné účinněji bojovat s rakovinnými buňkami. Lesklokorka lesklá však tělu pomáhá porazit rakovinu nejen jedním, ale až čtyřmi způsoby. Vedle podpory imunitního systému glukan z reishi také pomáhá imunitním buňkám navázat se na nádorové buňky. Mnoho odborníků věří, že ve skutečnosti snižuje počet rakovinných buněk, a tím je pro T-buňky a makrofágy snazší je z těla odstranit. Jiná látka v reishi zvaná kantaxantin zpomaluje podle autorky „Prescription for Dietary Wellness“ Phyllis A. Balch i jiných odborníků růst nádorů. Díky tomuto úžasnému protirakovinnému působení jsou laboratorní výzkumy a tradiční léčivé využití reishi tak pozitivní, že ji japonská vláda oficiálně uznala jako léčbu rakoviny.

Vedle rakoviny může reishi pomoci léčit dalšího významného amerického zabijáka: kardiovaskulární choroby. Lesklokorka lesklá přináší skutečně pozoruhodnou ochranu proti srdečním chorobám a mrtvici, protože díky vysokému obsahu látek chránících srdce jako sterolů, kyseliny ganoderové, kumarinu, mannitolu a polysacharidů pomáhá předcházet mnoha různým rizikovým faktorům. Odborníci věří, že konkrétně kyselina ganoderová snižuje hladiny triglyceridů, odstraňuje z krve přebytečný cholesterol, snižuje krevní tlak, snižuje lepivost krevních destiček a dokonce pomáhá napravovat arytmii. Podle studie, kterou Burton Goldberg popsal v „Heart Disease“ stačilo 54 osobám s hypertenzí nereagující na medikaci užívat výtažek reishi třikrát denně po dobu čtyř týdnů, aby se jejich krevní tlak významně snížil. Jen si představte, jak by se mohla snížit četnost výskytu kardiovaskulárních onemocnění, pokud by se užívání reishi na západní polokouli opravdu ujalo.

Užíváním reishi chráníte své tělo před infekčními nemocemi, rakovinou a nemocemi srdce, ale pomůže vám také ulevit od každodenních obtíží. Máte alergie? Japonští vědci zjistili, že lanostan v reishi působí jako přírodní antihistaminikum. Trpíte bolestmi svalů nebo artritidou? Dr. William B. Stavinhoa z Centra lékařských věd Texaské univerzity zjistil, že reishi je stejně účinná jako pět miligramů hydrokortizonu, ale s minimálními vedlejšími účinky. Co třeba úzkost nebo nespavost? Podle knihy „Mind Boosters“, kterou napsal Dr. Ray Sahelia, dokáže houba reishi zklidnit mysl a také zlepšit paměť, koncentraci a soustředění. Díky všem těmto účinkům je reishi skutečně „lék králů“.

Různé druhy reishi

Ačkoli existuje šest různých druhů reishi rozdělených podle barvy, bylináři obvykle za nejúčinnější a nejléčivější odrůdu považují červenou reishi pěstovanou na dlouhých dřevěných kmenech po dobu 12ti měsíců tzv. Duanwood Red Reishi, a proto je to nejběžněji používaný druh reishi v Severní Americe, Japonsku, Číně, Korey a na Tchaj-wanu. V přírodě tato houba roste na opadavých stromech v silně zalesněných oblastech Číny a Japonska, ale v současnosti se snadno a hojně pěstuje komerčně, takže se nemusíte vydávat do lesa, abyste mohli využít přínosů „houby mimořádně prospěšné lidskému tělu“, jak jí nazývá James Green, autor „Herbal Medicine-Maker’s Handbook“.

Mějte však na paměti, že reishi není zrovna taková houba, kterou byste si přidali do salátu. Jelikož je z více než 90 % tvořena nestravitelnou vlákninou, má výrazně dřevnatou strukturu a k tomu je ještě nepříjemně hořká. Navzdory její hořké chuti používají mnozí nadšenci mletou reishi k přípravě podpůrného čaje nebo ji dokonce přidávají do polévek. Pro ty méně odvážné jsou v mnoha obchodech se zdravou výživou k dostání kapsle, tablety a výtažky z reishi a japonské studie naznačují, že užívání vitaminu C spolu s reishi může podpořit její léčivé účinky.

Kolik reishi užívat?

Takže, kolik reishi byste měli brát? V knize „Vitamin Bible for the Twenty-first Century“ doporučuje odborník na vitamíny Earl Mindell jako průměrnou dávku pro podporu imunitního systému, snížení zánětu a úlevu od bolesti kloubů 100 miligramů výtažku reishi denně. Na druhou stranu Dr. Linda B. White ve své knize „The Herbal Drugstore“ doporučuje až tři 1000miligramové tablety až třikrát denně. Také byste si měli uvědomit, že podle autora knihy „Natural Pharmacy“ Schuylera W. Liningera má reishi několik vedlejších účinků, jako podráždění krajiny břišní, závrať, krvácení z nosu a sucho v ústech a hrdle – tyto projevy jsou většinou signály očisty organizmu po nasazení reishi. Hodně též záleží na kvalitě výchozí suroviny a jejím zpracování. Důležité je sledovat obsach polysacharidů a triterpenů. Optimálně účinkují extrakty okolo 40% polysacharidů. Podle japonské asociace pěstitelů reishi jsou za nejkvalitnější považovány odrůdy čerevené reishi pěstované na dubových kmenech – duanwood reishi. Oproti tomu produkty z rozemletého těla houby mají cca 100x nižší účinnost než kvaltní extrakt. 1 tobolka kvalitního extraktu tak vydá za cca 100 tobolek s rozemletou houbou.

Co o reishi říkají odborníci?

Široké spektrum medicínských využití reishi

Zdravotní přínosy: Lesklokorka lesklá skutečně zní jako všelék. Imunostimulant, pomáhá lidem s AIDS, syndromem zvýšené propustnosti střeva, virem Epstein-Barrové, chronickou bronchitidou a jinými infekčními onemocněními. Používá se k podpoře spánku, jako diuretikum, jako laxativum a ke snižování cholesterolu. Houby reishi jsou antioxidanty a chrání játra.
New Whole Foods Encyclopedia, Rebecca Wood, strana 288

Jedna klíčová funkce, kterou východní medicína odhalila už dávno, je obrana – tedy že tělo má potřebu a schopnost bránit se proti hrozbám narušujícím rovnováhu, ať už jsou fyzické, emoční nebo energetické. Když čínští lékaři zaznamenali a prostudovali obranné schopnosti těla, hledali v přírodě způsoby, jak je udržet a podpořit, a objevili několik způsobů, mimo jiné i podávání bylinných léků. Mezi těmito léky najdeme ženšen, kozinec a různé houby rostoucí na stromech, jako Ganoderma lucidum (Číňanům známá jako ling chih a Japoncům jako reishi).
8 Weeks To Optimum Health, Andrew Weil MD, strana 15

Ještě nebyly izolovány všechny aktivní složky reishi; jako u jiných organických látek jsou molekuly této rostliny poměrně složité, i když se většinou nejspíše jedná o polysacharidy a peptidy. Dr. Terry Willard, zastánce medicínského využívání této houby tvrdí, že reishi také snižuje volné radikály o 50,4 procent pomocí zatím neidentifikovaného antioxidantu. …Jiní vědci předpokládají, že reishi nemá vlastní antioxidant, ale spíše stimuluje tvorbu tělu vlastního vychytávače volných radikálů, enzymu zvaného superoxid dismutáza (SOD). Podle zpravodaje Institutu orientálních léčivých umění působí reishi jako prostředek pro zvyšování počtu leukocytů, fagocytózy, která poté zvyšuje počet T-buněk bojujících proti onemocněním v krevním oběhu.
Attaining Medical Self Sufficiency An Informed Citizens Guide, Duncan Long, strana 196

Teeguarden tyto silné adaptogeny – např. sibiřský ženšen, klanoprašku, ženšen, kozinec a lesklokorka lesklá – nazývá „superstar čínských povzbuzujících bylin … nedostižné, legendární bylinné látky, které obstály ve zkoušce časem“. Posilující a normalizační účinky jsou nejvíce vědecky podepřeny u těchto pěti bylin.
Off The Shelf Natural Health How To Use Herbs And Nutrients To Stay Well, Mark Mayell, strana 291

Reishi a imunitní systém

Lesklokorka lesklá je čistě léčivá houba, nevhodná k vaření, protože je tvrdá a dřevnatá a má velmi hořkou chuť. Ale není jedovatá a byla podrobena překvapivému množství studií jak v Asii, tak na Západě. Ačkoli většina studií proběhla na zvířatech, výsledky jsou tak slibné, že si myslím, že studie na lidech budou brzy následovat. Jako maitake a jiné příbuzné druhy hub reishi zlepšuje imunitní funkce a zpomaluje růst některých zhoubných nádorů. Navíc vykazuje významné protizánětlivé účinky, snižuje alergické reakce a chrání játra.
8 Weeks To Optimum Health, Andrew Weil MD, strana 140

Lesklokorka lesklá je výborné imunitní tonikum. Díky své neutrální energii ji může užívat kdokoli. Léčí imunitní poruchy včetně AIDS, protože zvyšuje hladinu T-buněk (ukazatel AIDS a imunitních poruch). Využívá se také při chronickém únavovém syndromu. Blokuje bakterie a viry, léčí rakovinu a nádory a její adaptogenní vlastnosti chrání tělo před stresem. Léčí nemoci srdce, snižuje cholesterol a mírní vysoký krevní tlak.
The Herbs Of Life, Lesley Tierra, strana 195

Houby shiitake a reishi obsahují beta-1,3-D-glukan, druh polysacharidu, který stimuluje imunitní buňky. Díky silné podpoře imunity jsou zásadní při boji proti chřipce.
Prescription For Nutritional Healing, Phyllis A Balch CNC a James F Balch MD, strana 469

Kromě toho, že reishi efektivně dodává energii, je to také antioxidant, který chrání tělo před škodlivými účinky radiace a volných radikálů. Obsahuje polysacharidy a jiné složky, které mohou bojovat proti bakteriím a virům a podporovat imunitní systém.
Off The Shelf Natural Health How To Use Herbs And Nutrients To Stay Well, Mark Mayell, strana 56

Houba reishi, známá v Japonsku jako kisshotake neboli „šťastná houba“, se původně v Číně používala při vaření i v tradičním léčitelství. Japonci však tuto delikátní houbu již po tisíce let používají v kuchyni. Houba reishi, která je poměrně drahá, je k sehnání na asijských trzích a ve specializovaných obchodech. Měla by se však vyvažovat zlatem. Nedávné studie naznačují, že reishi stimuluje imunitní systém, což zvyšuje schopnost těla zahánět nemoci. Reishi navíc obsahuje sloučeniny, které jsou přírodními antihistaminiky a silně působí proti alergiím. Jiné studie ukazují, že reishi může snižovat hladinu cholesterolu v krvi a předcházet tvorbě nebezpečných krevních sraženin, které mohou vést k infarktu nebo mrtvici.
Earl Mindells Soy Miracle, Earl Mindel RPH PHD, strana 107

Reishi (Lesklokorka lesklá) je výborné imunitní tonikum. Díky své neutrální energii ji může užívat kdokoli. Léčí imunitní poruchy včetně AIDS, protože zvyšuje hladinu T-buněk (ukazatel AIDS a imunitních poruch). Využívá se také při chronickém únavovém syndromu. Blokuje bakterie a viry, léčí rakovinu a nádory a její adaptogenní vlastnosti chrání tělo před stresem. Léčí nemoci srdce, snižuje cholesterol a mírní vysoký krevní tlak.
The Herbs Of Life, Lesley Tierra, strana 195

Bylinná medicína: Mnoho bylin je užitečných při léčení infekcí. Některé jsou přímo antibakteriální nebo antivirové, zatímco jiné jsou imunitní potenciátory. Některé byliny jsou obojí. Jsou to například vodilka, lékořice, kozinec, česnek, ženšen pravý, houby reishi a shiitake, jilm plavý a echinacea.
Alternative Medicine, Burton Goldberg, strana 1112

Třetí je reishi (Ganoderma lucidum, Lesklokorka lesklá), v současnosti dostupná v amerických obchodech se zdravou výživou. Říká se, že se po staletí používala jako „elixír mládí“. Z výtažku z podhoubí reishi byla izolována nová bílkovina s imunomodulačními účinky in vivo.
Cancer Therapy, Ralph W Moss PhD, strana 248

Reishi posiluje imunitní systém, podporuje nervové funkce, vychytává volné radikály, chrání játra a tiší zánět a alergie. Hobbs (1996) říká: „Reishi má mezi léčivými houbami jedinečnou schopnost zklidnit a podporovat nervové funkce.“ Ve své praxi reishi doporučuje lidem s chronickým stresem, úzkostí nebo nespavostí.
Disease Prevention And Treatment, Life Extension Foundation, strana 116

Výtažky nebo prášky z hub reishi a shiitake prokazatelně působí antivirově a používají se jako imunostimulátory po celém světě na všechno od nachlazení po rakovinu.
Herbal Defense, Ralph T Golan ND, strana 180

Imunitu (zvyšuje) kozinec, pazvonek, skořice, zázvor, ženšen, voskovník, klanopraška, reishi, echinacea a americký ženšen.
The Herbs Of Life, Lesley Tierra, strana 231

Při fu-zheng se nejčastěji používají krev posilující byliny jako kozinec, milletia, lesklokorka lesklá – reishi, ženšen pravý, klanopraška, cicimek, koprníček, pórnatka, šalvěj, rdesno, housenice, atraktylis a pazvonek. Studie opakovaně ukazují, že tyto byliny mají výrazný vliv na podporu imunitního systému oslabeného chemoterapií a radiační terapií. Nejenže chrání imunitní a endokrinní systém, ale také potlačují nemoci jako chřipka, infekce horních cest dýchacích, plísňové infekce a chemicky vyvolaná hepatitida. Tato onemocnění mohou působit závažné komplikace osobám s rakovinou, jelikož je nutno přerušit léčbu a nasadit antibiotickou kúru, která může vést k průjmům a jiným ochromujícím problémům.
Herbal Medicine Healing Cancer, Donald R Yance Jr, strana 85

Pokud se kvasinkové nebo jiné vaginální infekce neustále vrací, nejlepší nápad je navštívit lékaře přírodní medicíny, který vám doporučí posilující bylinný program na několik měsíců. Pravděpodobně bude obsahovat byliny jako kozinec, reishi, shiitake, kopřivy nebo lopuch – rostliny, které pomalu a postupně napraví imunitní systém a související orgány. Takový program bude pravděpodobně obsahovat i změny stravy, jako omezení kofeinu a cukru.
The Herbal Drugstore, Linda B White MD, strana 535

Kdysi velice vzácná a ceněná houba reishi se nyní pěstuje uměle a je běžně dostupná. Jde o velmi silné tonikum pro imunitní systém a dlouhověkost. Tradičně se používá pro „výživu srdce a utišení ducha“, ale bylo zjištěno i mnoho jiných zdravotních přínosů.
The One Earth Herbal Sourcebook, Alan Keith Tillotson, strana 190

Užívejte jedno z tonik na podporu imunity, jako maitake, reishi nebo kozinec. Lidé ve městech žijí v těsné blízkosti a jsou spolu v kontaktu mnohem častěji než lidé na venkově. V husté populaci se mikrobi snadno šíří, tak svému imunitnímu systému trochu pomozte.
8 Weeks To Optimum Health, Andrew Weil MD, strana 229

BYLINY: Bylinná léčiva je nejlépe užívat pod vedením odborníka znalého jejich použití. Následující byliny je však možné bezpečně užívat bez dozoru. Dr. Bock pro celkovou podporu imunity doporučuje kozinec, ženšen a houby shiitake a reishi.
Alternative Medicine, Burton Goldberg, strana 1043

Houby, obzvláště východní druhy, revitalizují tělo. Různé kultury věří, že obsahují tajemství věčného mládí. Houby reishi a shiitake budují odolnost vůči stresu posílením imunitního systému. Dodávají také játrům důležité vitamíny skupiny B a svým vysokým obsahem kyseliny pantothenové stimulují nadledviny. Běžný americký žampion obsahuje methionin, aminokyselinu s vysokým obsahem síry. V kombinaci s tofu je výsledkem úplnější bílkovina.
Food Swings, Barnet Meltzer MD, strana 258

Několik druhů hub – včetně shiitake (Lentinus edodes), reishi (Ganoderma lucidum)) – se považuje za stimulanty imunitního systému. Obsahují sloučeniny zvané polysacharidy podobné těm, které se nachází v jiných rostlinách podporujících imunitní systém, jako je kozinec a echinacea. Tyto sloučeniny zlepšují schopnost bílých krvinek pozřít mikroby.
Anti-Aging Prescriptions, James Duke PhD, strana 163

Tento druh bylinného čaje piji nejčastěji. Nakonec v denním životě potřebujeme hlavně zachovat dobré zdraví. Pokud mám pocit, že mám narušenou imunitu nebo chci začít den povzbuzením imunity, vypiju šálek směsi kterýchkoli těchto povzbuzujících bylin známých jako adaptogeny (byliny, které posilují a povzbuzují imunitní systém, nervovou soustavu a/nebo žlázovou soustavu, čímž pomáhají tělu vypořádat se se stresem): sibiřský ženšen, ženšen pravý, kozinec, klanopraška, echinacea, ashwagandha, houby reishi – lesklokorka lesklá , lékořice.
Caffeine Blues, Stephen Cherniske MS, strana 324

Terapeutické a léčivé účinky: houby reishi a shiitake podporují imunitní systém díky působení podobnému interferonům, které bojuje s virovými infekcemi. Studuje se také protirakovinný potenciál hub.
Food Swings, Barnet Meltzer MD, strana 216

Houby z Japonska – konkrétně shiitake jako potravina a reishi a maitake (které jsou v současnosti ve Spojených státech k dostání jen v podobě výtažků) – nabízejí řadu přínosů pro imunitní systém.
Herbal Defense, Ralph T Golan ND, strana 152

Všechny jedlé houby mají léčivé i výživové kvality. Vědecký výzkum naznačuje, že hlavní působení léčivých hub spočívá ve stimulaci imunitního systému a ochraně před kardiovaskulárními onemocněními, volnými radikály, mutageny a toxiny. Většina léčivých hub obsahuje polysacharidy (složité molekuly cukru) nazývané beta-glukany, které zvyšují obsah RNA a DNA v kostní dřeni, kde se vytvářejí imunitní buňky jako lymfocyty. Předpokládá se, že kombinace látek obsažených v houbách cílí na imunitní systém a přispívá neurotransmisi, metabolismu a transportu živin a kyslíku. Tři druhy hub – reishi, shiitake a maitake – jsou předmětem intenzivních studií a bylo prokázáno, že mají silné léčivé vlastnosti. Všechny houby je potřeba vařit, aby měly výživovou hodnotu. Jejich buněčné stěny jsou nestravitelné, pokud nejsou změkčeny teplem.
Prescription For Dietary Wellness, Phyllis A Balch, strana 167

Pokud máte v rodině rakovinu, kouříte, máte rizikové povolání nebo víte, že jste byli vystaveni toxinům, užívejte jedno nebo několik z těchto tonik, která chrání před rakovinou a zlepšují imunitu. Moje první volba by byly houby shiitake a reishi.
8 Weeks To Optimum Health, Andrew Weil MD, strana 251

Ganoderma: Ganoderma lucidum, čínská „houba nesmrtelnosti“ zvaná ling zhi (v Japonsku reishi) byla předmětem mnoha laboratorních studií pro svá antivirová působení a je proslulá svými imunomodulačními účinky. Můj učitel čínské medicíny, zesnulý Dr. York Why Loo, si na stáří schovával sklenici sušených divokých čínských ling zhi. Ling zhi je čínskými lékaři tak ceněna, že ji často mají vyobrazenou na vizitkách nebo vystavenou ve výlohách jako projev uznání jejího významu.
Viral Immunity, J.E, strana 292

V Číně bylo provedeno mnoho farmakologických, chemických a biochemických studií této pozoruhodné houby. Výsledky ukazují, že reishi splňuje všechny podmínky, aby byla označena za adaptogen a tonikum. Její užívání upevňuje imunitní systém, podporuje zdraví a zlepšuje nebo předchází alergickým stavům a mnoha degenerativním i jiným onemocněním.
Miracle Medicine Herbs, Richard M Lucas, strana 9

Vyzkoušejte přidat houby shiitake nebo reishi k zelenině – Číňané je používají k upevnění imunitního systému.
Prescription Alternatives, Earl Mindell RPh PhD a Virginia Hopkins MA, strana 283

Předběžný výzkum na lidech ukazuje jistou účinnost houby reishi při léčbě chronické hepatitidy B, ale toto využití je ještě nutno potvrdit.
The Natural Pharmacy, Schuyler W Lininger, strana 80

Mykolog Paul Statements

Mnoho vědců dnes doporučuje kombinaci hub pro maximální účinek na imunitní systém. „Komplexní směs léčivých hub může nabídnout silný terapeutický účinek,“ říká mezinárodně uznávaný mykolog Paul Stamets, kterého někteří přezdívají „pan léčivá houba“. Další dvě houby, které jsou slibné z terapeutického hlediska, jsou reishi neboli ling zhi (Ganoderma lucidum) a shiitake.
The Encyclopedia Of Popular Herbs, Robert S McCaleb, strana 335

Zlepšuje stav virové hepatitidy (v 70 % všech případů tohoto onemocnění došlo po užívání reishi ke značnému zlepšení).
Miracle Medicine Herbs, Richard M Lucas, strana 9

Čínští bylináři už dlouho považují houby za nejpřínosnější léčivé potraviny. Běžné kuchyňské houby, které koupíte v supermarketu, však nejsou tak prospěšné pro imunitní systém jako exotičtější houby reishi, maitake nebo shiitake. Moderní výzkum zjistil, že tyto houby mohou podporovat imunitní funkce. Výtažky z těchto hub se dají koupit ve formě kapslí.
Prescription For Dietary Wellness, Phyllis A Balch, strana 10

Imunitní tonika: lesklokorka lesklá – reishi, kozinec, klanopraška jaterní tonika: pampeliška, fenykl nervová tonika: šišák, kozlík výživová tonika: kostival, proskurník.
The Herbs Of Life, Lesley Tierra, strana 139

Imunomodulační rostliny často užívané lékaři bylinné medicíny jsou mimo jiné asijský ženšen, eleuterokok (sibiřský ženšen), ashwagandha a léčivé houby shiitake a reishi (lesklokorka lesklá).
The Natural Pharmacy, Schuyler W Lininger, strana 89

Houba reishi se v čínské medicíně tradičně používá u syndromů typu astenie typických nedostatkem životní energie a funkcí spodní části těla. Reishi je dokonalý lék pro typického Američana, který trpí neustálým stresem. Takový člověk má potlačenou životní sílu a pravděpodobně strádá a trpí toxicitou. U člověka v takovém stavu se vyvine rakovina a potom je vystaven toxinům chemoterapie a to je chvíle pro reishi. Celkové účinky reishi se dají popsat jako regulační a přínosné pro obnovení homeostázy. Její účinky na imunitní systém naprosto podporují imunitní funkce: zvyšuje se hladina bílých krvinek, krevních destiček, hemoglobinu a různých buněk bojujících proti nádorům. Reishi také zlepšuje energii a spánek.
Herbal Medicine Healing Cancer, Donald R Yance Jr, strana 156

Osvojte si jazyk hub. Zapomeňte na ty běžné druhy téměř bez chuti, které vídáte v houbové omeletě. Váš imunitní systém touží po exotických houbách, obzvláště shiitake, maitake a reishi. „Houby shiitake a maitake posilují imunitní systém,“ upozorňuje bylinář Christopher Hobbs, L.Ac. ze Santa Cruz v Kalifornii, autor několika oficiálních herbářů. „Houby reishi budují kostní dřeň, kde se vytváří bílé krvinky.“
Blended Medicine, Michael Castleman, strana 10

Lesklokorka lesklá – reishi je jedna z nejvšestrannějších léčivých hub. V Asii se už dlouho používá jako energetické tonikum pro podporu dlouhověkosti a celkového zdraví. Studie naznačují, že reishi je antioxidant a obsahuje polysacharidy a jiné sloučeniny, které mohou posilovat imunitní systém. Reishi se užívá pro potlačení bakterií a virů a vypadá slibně jako prostředek prevence nebo léčby rakoviny, chronického únavového syndromu a jiných onemocnění. Ruští vědci z Centra výzkumu rakoviny v Moskvě dosáhli pozitivních výsledků při použití výtažků reishi pro podporu imunity pacientů s rakovinou.
Off The Shelf Natural Health How To Use Herbs And Nutrients To Stay Well, Mark Mayell, strana 88

Plodnice reishi má sladkou chuť a působí neutrálně až lehce hřejivě. Zklidňuje ducha; posiluje imunitu; zpomaluje stárnutí; posiluje srdce, plíce a játra; a uvolňuje křeče.
The One Earth Herbal Sourcebook, Alan Keith Tillotson, strana 190

Lesklokorka lesklá a rakovina

V posledním desetiletí se s částečným úspěchem reishi používá také jako léčba rakoviny v Japonsku. Zdá se, že reishi brání rakovině díky svému prospěšnému účinku na imunitní systém. Sloučeniny v reishi mohou podpořit imunitní funkce aktivací makrofágů a T-buněk, buněk, které bojují s nemocemi a pomáhají tělu zbavit se všech vnějších útočníků včetně virů, bakterií a rakovinných buněk.
Earl Mindell’s Supplement Bible, Earl Mindell RPh PhD, strana 167

Jeden z polysacharidů v reishi (lesklokorka lesklá) zvaný glukan podle některých vědců vykazuje protinádorový potenciál. Vědci se domnívají, že glukan snižuje počet rakovinných buněk, a tak imunitnímu systému těla umožňuje s nimi nakládat účinněji.
Attaining Medical Self Sufficiency An Informed Citizens Guide, Duncan Long, strana 196

Sacharid -proteiny zvané mukopolysacharidy, které se nacházejí v mnoha bylinách, jako echinacea a houby reishi, makrofágy nejen aktivují, ale také jim pomáhají se na antigen nebo nádorovou buňku navázat.
Herbal Medicine Healing Cancer, Donald R Yance Jr., strana 93

Kantaxantin působí jako antioxidant, posiluje imunitu, zpomaluje růst rakovinných buněk a může pomáhat předcházet rakovině kůže a prsu. Z potravin se nachází mimo jiné v houbách, především reishi, maitake a shiitake.
Prescription For Dietary Wellness, Phyllis A Balch, strana 50

Studie provedené v Centru výzkumu rakoviny v Moskvě zjistili, že reishi funguje jako patron obranyschopnosti hostitele. Pomáhá tělu bojovat s rakovinou a zpomalovat nádorový růst.
Treating Cancer With Herbs, Michael Tierra ND, strana 166

Starověcí čínští bylináři houbu reishi považovali za nejblahodárnější ze všech léků a japonští císaři věřili, že jim reishi dodá nesmrtelnost. Dnes japonská vláda oficiálně uznává houbu reishi jako látku pro léčbu rakoviny.
Prescription For Dietary Wellness, Phyllis A Balch, strana 167

Protože se čínsky nazývá ling zhi, vědci tuto bílkovinu pojmenovali ling zhi-8. A Prof. H. Maruyama o protinádorovém působení vodného výtažku reishi a dvou jiných hub říká, že je „pozoruhodně efektivní při inhibici nádorového bujení“.
Cancer Therapy, Ralph W Moss PhD, strana 248

Vědecké studie ukazují, že tato potravina je efektivní při regulaci rakoviny prsu, plic a prostaty a při minimalizaci vedlejších účinků chemoterapie. Houby shiitake a reishi, nazývané taky houby ganoderma, také mají protirakovinné působení a používají se v Orientu pro podporu dlouhověkosti. Výzkum na zvířatech provedený v Japonsku ukázal velmi významnou míru vymizení nádorů u zvířat krmených výtažky z hub maitake, shiitake a reishi.
Complete Encyclopedia Of Natural Healing, Gary Null PhD, strana 82

Vedle svého protinádorového a imunomodulačního působení reishi také pomáhá mírnit stres. Bylo zjištěno, že surový výtažek z reishi je při boji proti poškození volnými radikály účinnější než izolované, syntetické sloučeniny. Reishi také obsahuje hořké triterpeny. Ty posilují oběhový a imunitní systém, posilují játra a chrání tělo před fyzickým stresem. Triterpeny fungují jako adaptogenika, antihypertenziva a regulují alergické reakce.
Treating Cancer With Herbs, Michael Tierra ND, strana 166

Houby shiitake a reishi jsou kouzelné, protože pomáhají předcházet rakovině.
Asian Health Secrets, Letha Hadady DAc, strana 477

Houby reishi a maitake jsou dva druhy, ve které vědci vkládají naděje při boji proti rakovině a virům.
The Complete Book Of Alternative Nutrition, Selene Y Craig, strana 225

Jiné byliny – Další bylinná léčiva, která potenciálně mohou být prospěšná jako doplňková léčba rakoviny, jsou mimo jiné: ječmen setý (Hordeum vulgare); houba reishi (Ganoderma lucidum); houba shiitake (Lentin-ula edodes); květák (Brassica oleracea); vosková tykev (Benincasa hispida); měsíček (Calendula qfficinalis); larea (Larrea divaricata a Larrea tridentata); morušovník bílý (Moms alba); pepřovník kandsurský (Piperfutokadsura); mateřídouška (Thymus serpyllum); vlasokvět (Tri-chosanthes kirilowii); a kopřiva (Urtica dioica).
Alternative Medicine, Burton Goldberg, strana 612

Houba reishi (Ganoderma lucidum) má sladkou a teplou energii, je uklidňující i posilující, jde o do hloubky působící tonikum imunitního systému a vyživuje ducha, esenci a životní energii. Má silné protirakovinné vlastnosti a je bohatá na mnoho složitých fytochemických látek, například ergosterol, kyselinu fumarovou, aminoglukózu a mannitol; kumariny; alkaloidy; lakton; a různé enzymy.
The Way Of Herbs, Michael Tierra, strana 313

Důkazy také potvrzují, že houby reishi, shiitake a maitake mohou být silným protivníkem rakovinným buňkám.
Complete Encyclopedia Of Natural Healing, Gary Null PhD, strana 72

Pokud máte rakovinu, měli byste pracovat s erudovaným lékařem nebo léčitelem. Pro léčbu rakoviny jsou dávky mnohem vyšší než pro tlumení bolesti – budete muset brát přibližně 10 gramů reishi denně. Ale reishi se považuje za bezpečnou i při nejvyšších dávkách, není vůbec toxická.
Earl Mindell’s Supplement Bible, Earl Mindell RPh PhD, strana 167

Podle vědců z Národního centra rakoviny v Japonsku došlo k úplnému vymizení nádorů u přibližně 80 % zvířat s vyvolanou rakovinou, kterým byly podávány výtažky hub maitake, shiitake a reishi. Sloučeniny v každé z těchto hub zvyšují činnost NK buněk, které bojují proti nádorům, a zlepšují protilátkovou odpověď, ale zdá se, že maitake má nejsilnější a nejstabilnější účinky.
Alternative Medicine, Burton Goldberg, strana 613

Stejně jako jiné léčivé houby je tato bylina bohatá na polysacharidy, které zvyšují počet bílých krvinek; působí jako silný vychytávač volných radikálů a celkově má mnoho protirakovinných a protinádorových vlastností. Reishi obsahuje imunitu stimulující polysacharid beta D-glukan, který je prokazatelně účinný proti sarkomu. Tento polysacharid stimuluje makrofágy k vytváření faktoru nádorové nekrózy (TNF-a) a také aktivitu interleukinů, které zabíjejí rakovinu. V jiné studii byly izolovány polysacharidy (PS) z čerstvých plodnic G. lucidum (PS-G) a byly použity pro podporu tvorby cytokinů lidskými monocyty-makrofágy a T-lymfocyty. Výsledky ukázaly, že hladiny interleukinů (IL)-l beta, faktoru nádorové nekrózy (TNF)-alfa a IL-6 v makrofágových kulturách ošetřených PS-G (100 mikrogramů/ml) byly 5,1-, 9,8- a 29krát vyšší než u neošetřených kontrolních vzorků. Navíc bylo v přítomnosti PS-G (25-100 mikrogramů/ml) výrazně podpořeno uvolňování interferonu (IFN)-gama z T-lymfocytů. K tomu tyto média kondiciovaná mononukleárními buňkami obsahujícími cytokiny (PSG-MNC-CM) potlačovaly množení leukemických buněčných linií HL-60 a U937. Dále byl proces značení DNA schopen navodit buněčnou smrt (apoptózu) jen u rakovinných buněk.
Treating Cancer With Herbs, Michael Tierra ND, strana 166

Další dva druhy léčivých hub, kterým se v posledních desetiletích ve vědeckých kruzích dostává značné pozornosti, jsou reishi a shiitake. Jsou ceněny v celém orientu pro své ohromné léčivé vlastnosti, obzvláště při léčbě a prevenci rakoviny. Laboratorní a klinické studie provedené pro oba druhy na lidech i zvířatech ukazují významný ústup zhoubných nádorů, především pro injekční metodu.
Encyclopedia Healing Herbs Spices, John Heinerman, strana 243

Zařazení potravin, které obsahují značné množství stopového prvku germania, které podporuje působení kyslíku v těle. Potraviny a doplňky s germaniem se běžně používají jako léky při rakovině a také pro celkovou obnovu imunity. Potraviny a byliny s koncentrovanějším množstvím jsou mimo jiné: outkovka pestrá a příbuzné chorošovité houby, které rostou po stranách rozkládajících se stromů; jiné houby jako shiitake, ling zhi neboli reishi (Ganoderma luddum) a žampion; česnek; byliny suma (Pfaffia paniculata), ženšen a nerafinovaná šťáva aloe vera; mikrořasa chlorella a ječmen.
Healing With Whole Foods, Paul Pitchford, strana 40

Léčivé houby s imunomodulačním působením se často používají jako tonika v tradiční čínské medicíně (TČM). Dnes se používají při léčbě rakoviny pro vyvážení toxických účinků radiace a chemoterapie. Houby používané při léčbě rakoviny jsou obvykle zpracované na tekutinu nebo prášek, aby se dosáhlo nezbytné účinnosti. K výrobě 1 kilogramu práškového koncentrátu je potřeba přibližně 15 kilogramů houby reishi. Léčivé houby významně přispívají léčebnému procesu podpořením a stimulací vlastního imunitního systému těla. To je velmi důležitý faktor u nemocí jako je rakovina a HIV, které mají u každého člověka jedinečné komponenty. Do svých kúr pro pacienty s rakovinou vždycky zahrnu jeden nebo více produktů z léčivých hub. Popisy některých nejčastěji používaných hub najdete dále.
Herbal Medicine Healing Cancer, Donald R Yance Jr, strana 155

Panuje názor, že jsou dostupnější pro buňky imunitního systému zvané makrofágy. Pamatujte, jsou to nespecifické imunitní buňky podobné „Pac Manovi“, které doslova zhltnou vetřelce. Když jsou makrofágy aktivní, je to signál pro pomocné T-buňky, aby se daly do práce. Podle čínských a japonských výzkumů jsou buňky, které reishi přiměje zabíjet nádorové buňky, v první řadě makrofágy a pomocné T-buňky.
Healing Pets With Nature’s Miracle Cures, Henry Pasternak DVM CVA, strana 114

Reishi zklidňuje centrální nervovou soustavu, a v důsledku toho má účinek snižující krevní tlak, který prospívá srdci. Nyní se používá v Číně pro léčbu autoimunitních onemocnění a pro zklidnění přecitlivělosti. Jako mnoho jiných léčivých hub se dá reishi použít k léčbě pacientů s rakovinou díky její schopnosti aktivovat NK buňky, makrofágy, T-lymfocyty a cytokiny, všechny důležité složky imunitního systému. Kee Chang Huang říká, že reishi „má synergický efekt spolu s jinými protirakovinnými chemoterapeutiky nebo radioterapií a zvyšuje klinický terapeutický účinek léčby pacientů s rakovinou“.
The One Earth Herbal Sourcebook, Alan Keith Tillotson, strana 191

Reishi (Ganoderma lucidum) obsahuje sacharidy, vlákninu, aminokyseliny, bílkoviny, steroidy, triterpeny, lipidy, alkaloidy, polysacharidy, glukosid, kumarinový glykosid, éterický olej, vitamin B2 (riboflavin) a kyselinu askorbovou. Obsahuje také minerály vápník, zinek, hořčík, měď a germanium. Navíc reishi obsahuje kyselinu ganoderovou, vychytávač volných radikálů, která reishi dodává antioxidační schopnosti. Zdá se, že polysacharidy v reishi aktivují typ bílých krvinek zvaný makrofág. Tyto buňky filtrují krev, ničí rakovinné buňky, viry, bakterie a jiné velké částice. Makrofágy také dávají jiným bílým krvinkám pokyn vyhledat a zničit nádorové buňky.
Prescription For Dietary Wellness, Phyllis A Balch, strana 168

Studují se také účinky reishi na artritidu, bronchitidu, astma, akutní hepatitidu, diabetes, alergie, nespavost a výškovou nemoc.
The Encyclopedia Of Popular Herbs, Robert S McCaleb, strana 335

Reishi. Několik druhů rodu ganoderma se v Číně tradičně používá jako prevence nebo léčba rakoviny jícnu a jiných orgánů. Studie ukazují, že některé steroidům podobné sloučeniny v reishi mohou pomáhat zabíjet buňky rakoviny jater. Bylo také prokázáno, že výtažky z reishi podporují imunitu u pacientů s rakovinou.
Off The Shelf Natural Health How To Use Herbs And Nutrients To Stay Well, Mark Mayell, strana 226

Jedna studie ukázala, že reishi silně inhibovala růst sarkomu 180 s mírou inhibice 95,6 až 98,6 procent při interperitoneální dávce 20 mg/kg po dobu deseti dní u myší.116 Jiná studie prokázala, že polysacharidy v reishi významně inhibují množení nádorových buněk JTC-26, kmene lidských rakovinných buněk. Kyseliny ganodermové U až Z, což je šest druhů cytotoxických triterpenů obsažených v reishi, vykazují značnou cytotoxicitu na buňky hepatomu vypěstované in vitro.
Herbal Medicine Healing Cancer, Donald R Yance Jr, strana 156

Houba reishi má působivé antioxidační a protirakovinné účinky, stejně jako houby shiitake a maitake.
The Encyclopedia Of Popular Herbs, Robert S McCaleb, strana 421

Léčivé houby: Především maitake, reishi, shiitake a outkovka pestrá. D- frakce maitake prokazatelně podporuje účinky chemoterapie a také působí proti rakovině a posiluje imunitu. Nový výzkum ukazuje, že D-frakce maitake také vyvolává apoptózu (smrt rakovinných buněk). Přípravky Maitake Mushroom a Reishi Mushroom Supreme společnosti Planetary se ukázaly být velmi efektivní.
Treating Cancer With Herbs, Michael Tierra ND, strana 374

Stejně jako shiitake, výtažek reishi – jiným názvem G. lucidum – vykazuje účinky podporující imunitu a podle jeho příznivců by mohl brzdit růst nádorů. Ti také věří, že reishi může pomoci v boji proti mnoha obtížím, jako například vysoký krevní tlak, alergie, astma, únava, artritida, vysoký cholesterol, závrať, jaterní problémy a kongesce.
The Complete Book Of Alternative Nutrition, Selene Y Craig, strana 225

Imunitní tonika jako houba reishi a kozinec je možné ve vyšší dávce podávat v raných fázích nemoci nebo jako prevenci recidivy. V pokročilejších stádiích se tonika používají také, ale v menší míře, větší důraz se klade na použití bylin, které ulevují od horka a potlačují ho. Ve středních fázích rakoviny se kombinují tonika a potlačující látky ve stejné míře.
Treating Cancer With Herbs, Michael Tierra ND, strana 117

Kelp, reishi a třezalka tečkovaná mohou přispět ochraně proti nežádoucím účinkům rentgenového záření.
Prescription For Nutritional Healing, Phyllis A Balch CNC a James F Balch MD, strana 730

Protinádorové: Předchází nádorům nebo je pomáhá potlačovat. Příklady: chaparral, jetel luční, kozinec, reishi, fu ling.
The Herbs Of Life, Lesley Tierra, strana 137

Potraviny při rakovině a HIV/AIDS: fazole a luštěniny; borůvky; mrkev; třešně; košťálová zelenina; lněná semínka; česnek; kelp; veškerá listová zelenina; houby maitake, reishi a shiitake; proso; papája; broskve; červené hroznové víno; zelenina; potraviny ze sóji; mladá pšenice.
Prescription For Dietary Wellness, Phyllis A Balch, strana 288

Bylinná a nutriční terapie může zvýšit citlivost chemoterapie na konkrétní léčenou rakovinu. Například bromelain a quercetin jsou obzvláště kompatibilní s většinou chemoterapií používaných při rakovině prsu, vaječníků a tlustého střeva a také leukémie a většiny melanomů, zatímco reishi, outkovka, kozinec a sibiřský ženšen dobře fungují s chemoterapiemi na všechny typy rakoviny.
Herbal Medicine Healing Cancer, Donald R Yance Jr, strana 281

Účinky polysacharidů z kozince na posílení imunity byly potvrzeny výzkumem provedeným v nemocnici M.D. Anderson v Houstonu v Texasu v 80. letech 20. století. Z tohoto výzkumu nevzešel žádný patentovatelný lék, jelikož je obtížné patentovat rostlinné polysacharidy. V Číně i Japonsku se však používá řada protirakovinných bylin bohatých na imunitu posilující polysacharidy, mimo jiné různé léčivé houby, jako ganoderma (reishi), lentinus (shiitake), grifola (maitake) a coriolus ver-sicolor (outkovka pestrá) a cordyceps (housenice).
Treating Cancer With Herbs, Michael Tierra ND, strana 77

Sabley řekl, že reishi obsahuje dvě hlavní skupiny organických sloučenin: kyseliny ganodermové (sloučeniny se strukturou podobnou steroidním hormonům) a polysacharidy (dlouhé řetězce přirozeně se vyskytujících molekul cukrů nebo sacharidů). Mnozí věří, že polysacharidy, které se běžně nacházejí v houbách, mořských řasách a mnoha rostlinách, mají podpůrné účinky na imunitu a možná jsou schopné léčit některé druhy rakoviny.
Attaining Medical Self Sufficiency An Informed Citizens Guide, Duncan Long, strana 196

Houba ganoderma (lesklokorka lesklá), známá také jako reishi, proslavená díky Číňanům a Japoncům, celkově dodává energii a má také protirakovinné vlastnosti. Je obzvláště účinná při použití spolu s kozincem a ptačím zobem.
Complete Encyclopedia Of Natural Healing, Gary Null PhD, strana 108

Reishi: podporuje imunitu, předchází rakovině, přináší organismu rovnováhu
Off The Shelf Natural Health How To Use Herbs And Nutrients To Stay Well, Mark Mayell, strana 19

V Japonsku jsou k dostání beta-glukany lentinan, grifolan, schizophyllan a SSG. Lentinan a schizophyllan jsou v Japonsku schváleny jako látky pro léčbu rakoviny. … Nejedlé houby bohaté na beta-glukany jsou například reishi (Ganoderma lucidum) a outkovka (Coriolus versicolor).
PDR For Nutritional Supplements, Sheldon Saul Hendle a David Rorvik, strana 316

Různé druhy hub mohou být dobrým zdrojem vitaminu D, B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B3 (niacin), minerálů a aminokyselin. Mají schopnost podpořit T-buňky imunitního systému těla, které vyhledávají a ničí rakovinné buňky. U hub shiitake, zhu ling, enoki a reishi (lesklokorka lesklá) byly vysledovány protirakovinné vlastnosti.
Prescription For Nutritional Healing, Phyllis A Balch CNC a James F Balch MD, strana 253

HOUBA reishi (Ganoderma lucidum – Lesklokorka lesklá ) Ling zhi Všechny typy rakoviny, při které je oslabené čchi, nedostatečnost krve, zhoršený a/nebo ohrožený imunitní systém, vlhkost, nervozita a úzkost. Používá se také k vyvážení nežádoucích účinků chemoterapie a radiace. Dávka: 9-30 g
Treating Cancer With Herbs, Michael Tierra ND, strana 81

Ling zhi, proslulá houba reishi (lesklokorka lesklá), není až tak známá pro svou sladkou chuť, ale pro své očišťující, protirakovinné účinky. Ačkoli sama houba není sladká, instantní kostka ano.
Asian Health Secrets, Letha Hadady DAc, strana 52

Reishi a kardiovaskulární onemocnění

Lesklokorka lesklá obsahuje několik složek, mimo jiné steroly, kumarin, mannitol, polysacharidy a triterpenoidy zvané ganoderové kyseliny. Kyseliny ganoderové mohou snižovat krevní tlak a také snižovat hladinu nízkodenzitního lipoproteinu a triglyceridů. Tyto specifické triterpenoidy také pomáhají předcházet shlukování krevních destiček – důležitý faktor při snižování rizika ischemické choroby srdeční. Ačkoli výzkum na lidech naznačuje jistou účinnost této byliny při léčbě výškové nemoci a chronické hepatititdy B, ještě je potřeba tato využití potvrdit.
The Natural Pharmacy, Schuyler W Lininger, strana 456

Protože existují důkazy, že výtažky z reishi snižují cholesterol a krevní tlak a snižují lepivost krevních destiček, další rizikový faktor kardiovaskulárních nemocí, studuje se jejich potenciál při léčbě nemocí srdce.
Off The Shelf Natural Health How To Use Herbs And Nutrients To Stay Well, Mark Mayell, strana 56

Lesklokorka lesklá je ceněná v Japonsku a Číně, kde jsou její omlazující účinky známé už přes 4 000 let. Její léčivé účinky potvrdily i vědecké studie. Publikované studie na lidech ukazují, že snižuje krevní tlak a hladinu „špatného“ LDL cholesterolu a triglyceridů, dalšího druhu tuku v krvi. Snižuje také tendenci krevních destiček shlukovat se, a tak je krev méně náchylná k tvorbě sraženin, které by vyvolaly infarkt nebo mrtvici. Jelikož je houba zasyrova dřevnatá a nejedlá, tradičně se z ní připravuje čaj dlouhým vařením ve vodě. Naštěstí je k dispozici také v práškové podobě. Typické dávkování: 1 000 až 9 000 miligramů v kapslích denně, nebo 50 až 75 miligramů v koncentrovaných kapslích třikrát denně.
The Herbal Drugstore, Linda B White MD, strana 327

Lékaři čínské bylinné medicíny houbu reishi považují za „elixír nesmrtelnosti“. Výzkum potvrdil, že reishi je efektivní kardiotonikum. Ve studii na 54 osobách (průměrný věk 58,6), jejichž krevní tlak byl vyšší než 140/90 a nereagoval na léky na hypertenzi, ti, kteří užívali výtažek houby reishi ve formě tablet třikrát denně po dobu čtyř týdnů, zaznamenali významný pokles krevního tlaku ve srovnání s kontrolní skupinou. Krevní tlak všech testovaných subjektů klesl pod 140/90.
Heart Disease, Burton Goldberg, strana 205

Dnes se houby shiitake i lesklokorka lesklá používají k léčbě mnoha onemocnění a k podpoře vitality. Používají se k prevenci vysokého krevního tlaku a nemocí srdce, k regulaci a snižování cholesterolu, budování odolnosti vůči nemocem a k léčbě únavy a virových infekcí. Také se o nich ví, že mají protinádorové účinky využitelné při léčbě rakoviny.
Prescription For Nutritional Healing, Phyllis A Balch CNC a James F Balch MD, strana 80

Snižuje nadměrnou hladinu cholesterolu v krvi, a tím zlepšuje krevní oběh.
Miracle Medicine Herbs, Richard M Lucas, strana 9

Několik studií ukázalo, že lesklokorka lesklá snižuje hladinu cholesterolu, a tím pomáhá předcházet aterosklerotickým změnám cévních stěn (tvrdí Huang, 1999).
The One Earth Herbal Sourcebook, Alan Keith Tillotson, strana 191

Dnes se houby shiitake i lesklokorka lesklá používají k léčbě mnoha onemocnění a k podpoře vitality. Používají se k prevenci vysokého krevního tlaku a snížení cholesterolu, budování odolnosti vůči nemocem a k léčbě únavy a virových infekcí. Také se o nich ví, že mají protinádorové účinky využitelné při léčbě rakoviny.
The A-to-Z Guide to Supplements, James F Balch MD, strana 157

Lesklokorka lesklá je odrůda houby, která taky bojuje proti infekcím a tradičně se používá při léčbě nemocí srdce a snižování krevního tlaku a cholesterolu.
Alternative Medicine, Burton Goldberg, strana 192

Vysoký krevní tlak: hloh plod, ginkgo list, lesklokorka lesklá , pampeliška, echinacea, heřmánek, jitrocel
The Herbs Of Life, Lesley Tierra, strana 231

Klinické studie na Lékařské univerzitě Tongji ve městě Wu-chan v Číně, zahrnující 15 zdravých dobrovolníků a 33 pacientů s aterosklerotickým onemocněním naznačují, že tato houba může pomáhat i při jiných nemocech, a výzkumný tým informoval, že reishi také bránila shlukování krevních destiček.
Attaining Medical Self Sufficiency An Informed Citizens Guide, Duncan Long, strana 197

Reishi (Ganoderma luciduni). Texty ze šestnáctého století dynastie Ming uvádějí, že tato úchvatná čínská léčivá houba „napravuje srdce“. A můj dobrý přítel, který se věnuje farmakognozii (farmakologii přírodních produktů), Albert Leung, Ph.D. ve své knize „Better Health with (Mostly) Chinese Herbs and Food“ říká, že reishi má významnou roli při prevenci a léčení arytmie.
The Green Pharmacy, James A Duke PnD, strana 121

Tato léčivá houba se v Číně už dlouho používá jako celkové tonikum pro srdce, ale také při řadě jiných potíží. Pokud máte arytmii způsobenou stresem, je pro vás přidání reishi k běžné léčbě dobrým krokem, protože působí na mnoho tělesných systémů, které stres ovlivňuje. Typické dávkování: až pět 420miligramových kapslí denně, nebo až tři 1000miligramové tablety až třikrát denně.
The Herbal Drugstore, Linda B White MD, strana 155

Smrž, lesklokorka lesklá, shiitake a maitake jsou houby, které starověcí Číňané vychvalovali jako výborné léky, které přinášejí věčné mládí a dlouhověkost. Předcházejí vysokému krevnímu tlaku a nemocem srdce, snižují cholesterol, předcházejí únavě a virovým infekcím a mají mnoho dalších účinků. Jsou k dostání v podobě doplňků i čerstvé.
Prescription For Nutritional Healing, Phyllis A Balch CNC a James F Balch MD, strana 138

Jelikož nemoci srdce jsou největším zdravotním rizikem v Americe, jakýkoli program navržený k udržení a optimalizaci zdraví musí začínat u ochrany kardiovaskulárního systému. To znamená snížení cholesterolu, který ucpává tepny, předcházení oxidaci tuků v krvi a udržování silného, pravidelného tlukotu srdce. Nejprostudovanější bylinné léky na snižování hladiny tuků v krvi (cholesterolu) a s jinými přínosy pro kardiovaskulární systém jsou například česnek, hloh, zázvor, kaštan koňský, borůvka, houba reishi a ajurvédská bylina.
The Encyclopedia Of Popular Herbs, Robert S McCaleb, strana 12

Lesklokorka lesklá je srdeční tonikum, jako hloh a ginkgo. Zlepšuje tok krve do srdce, snižuje spotřebu kyslíku v myokardu a pomáhá ulevit od bolesti hrudníku při angině pectoris. Já z reishi připravuji čaj přidáním tří až šesti kávových lžiček sušené byliny do šálku vroucí vody.
The Green Pharmacy, James A Duke PnD, strana 121

Lesklokorka lesklá je druh houby, obsahuje různé složky, které, jak se z předběžných zkoušek zdá, pomáhají snižovat hladinu triglyceridů.
The Natural Pharmacy, Schuyler W Lininger, strana 88

Možná jedním z důvodů, proč Číňané považují houby za lék pro ducha, je tvrzení nalezené v nejstarší známé botanické monografii o jiné významné čínské léčivé houbě, ling zhi neboli reishi (Canoderma lucidum). Číňané tvrdí, že odlehčuje tělo, což asi odkazuje na její schopnost snižovat hladinu cholesterolu a tuků v krvi. Houba shiitake má podobné účinky na podporu imunity jako reishi.
The Way Of Chinese Herbs, Michael Tierra LAc OMD, strana 431

Reishi jako antihistaminikum

Japonští vědci také zjistili, že reishi působí jako antihistaminikum, je proto využitelné pro léčbu alergií. Zdá se, že lanostan, sloučenina obsažená v reishi, řídí uvolnění signálních látek v těle, a tím zastavuje vyplavení histaminu. Jelikož reishi podporuje i funkci nadledvin a imunitní odpovědi, je navíc účinná i při řízení reakce těla na alergen.
Attaining Medical Self Sufficiency An Informed Citizens Guide, Duncan Long, strana 196

Reishi je skutečný adaptogen, podporuje zdraví a normální tělesné funkce. Například podporuje některé části imunitní odpovědi na rakovinu, ale také potlačuje patologické imunitní funkce u autoimunitních onemocnění. Bylo také pozorováno, že omezuje vyplavení histaminu spojeného s alergickými reakcemi a dokonce předchází život ohrožujícím anafylaktickým reakcím.
Healing Pets With Nature’s Miracle Cures, Henry Pasternak DVM CVA, strana 112

serial-reishi-button