Proč se Reishi říká houba nesmrtelnosti?

Božská houba nesmrtelnosti. Tuto přezdívku nedostala medicinální houba Reishi jen tak náhodou. Právem patří mezi nejcennější houby tradiční čínské medicíny. Úspěšně je pro zdraví využívána přes 4000 let. Účinnost je důsledkem obsažených bioaktivních látek. Které to jsou a jak pomáhají?


Význam Reishi pro tradiční čínskou medicínu

Reishi (latinsky Ganoderma lucidum) neboli česky lesklokorka lesklá roste především na kmenech a pařezech stromů a poznáme ji podle červeného lesklého kloboučku – plodnice, která je velmi lesklá.

tři spokojené a zdravé generace žen

Tradiční čínská medicína sází především na schopnost Reishi posílit zdraví, dodat mu rovnováhu, čímž se podpoří fyzická i psychická kondice. Doporučuje se její dlouhodobé užívání, které zajistí dlouhý život. Traduje se, že starověcí Číňané, kteří denně tuto houbu konzumovali, se dožívali ve zdraví velmi vysokého věku.

Cenné látky a jejich význam

Reishi je především bohatá na polysacharidy, triterpeny a nechybí ani antioxidanty.
Polysacharidy slouží hlavně jako opora imunitního systému. Reishi dokáže podpořit organismus při onkologických onemocněních, kdy prospívá především jako doplněk chemoterapie a radioterapie. Právě obsažené polysacharidy vynikají protinádorovými účinky. Jsou schopny potlačovat rakovinné bujení a také zastavují jeho růst.

serial-reishi-button

Reishi obsahuje polysacharidy vstřebatelné i nevstřebatelné. Řada z nich se ve vodě nerozpouští, rychleji váží škodliviny a lépe je odvádějí z těla. Najdeme mezi nimi beta-1-3, i beta-1-6-D glukany a cukry ganoderany A, B, C. Z nerozpustných polysacharidů je důležitý chitin, který je významnou živinou pro střevní mikroflóru.

Antioxidanty pomáhají při detoxikaci organismu, zbavují organismus škodlivých volných radikálů a chrání buňky. Tento bojovník proti stárnutí prospívá kardiovaskulárnímu systému, pečuje o srdce a cévy. Snižuje cholesterol a využívá se jako prevence arteriosklerózy.

Triterpeny vynikají silnými protizánětlivými a protinfekčními účinky.

Za pozornost stojí také složka zvaná organické germánium. Tato látka umí vyloučit z organismu jedy jako jsou těžké kovy a naopak podporuje zásobování buněk kyslíkem. Je schopna stabilizovat imunitní systém a dokáže podpořit antivirové působení. Reishi obsahuje až 4-6 krát více germánia než má ženšen.

Vedle těchto cenných látek nechybí v houbě nesmrtelnosti esenciální aminokyseliny, vitamíny, minerály a stopové prvky.

Houba nesmrtelnosti

Výhodou Reishi je skutečnost, že na imunitu dokáže mít dvojí vliv: posiluje ji, ale pokud je odpověď organismu nepřiměřená, je schopen tuto odpověď mírnit. Toho se využívá třeba při alergiích. Kromě posílení imunity, tak je Reishi schopna zvládat i různá další nemocnění.
Tuto medicinální houbu doporučuje tradiční čínská medicína při zánětech, především při chronických.
Ženy ocení schopnost zdolávat kvasinky.

Reishi pečuje i o psychickou stránku. Využívá se posílení vitality, proti depresím a jako podpora zdravého spánku. Houba umí bojovat i se stresem.

Pokud chcete využít bohatství Reishi, má smysl ji konzumovat v podobě extraktu, který obsahuje optimální poměr cenných látek. Přípravek by měl být certifikovaný, bez přídatných látek a konzervantů.

Čínský název této medicinální houby zní ling zhi. Volně bychom ho mohli přeložit jako „božská houba nesmrtelnosti”, což s ohledem na výše uvedené informace dává smysl.

Objevili jste už sílu Reishi? Jak vám pomohla upevnit zdraví? Podělte se o zkušenosti v diskuzi pod článkem.

serial-reishi-button