Divoká Reishi – houba duchovního světla

Říká se, že divoká houba reishi prospívá vaší duchovnosti (podporuje ŠEN) více než jakákoli jiná známá bylina nebo látka.

K tomu navíc je známo, že houba reishi prospívá vašemu imunitnímu systému více než jakýkoli jiný bylinný adaptogen na planetě (s výjimkou jiných podobných druhů léčivých hub). Po tisíciletí se na ni nahlíží jako na tu nejdůležitější bylinu pro čínskou dlouhověkost. Čínští bylinkáři houbu ganoderma nazývají „houba nesmrtelnosti“ kvůli její údajné mystické moci, kterou předává těm, kdo ji pozřou. V rámci „horní třídy“ (nejvyšší ze tří tříd) bylinných adaptogenů v čínském bylinkářství drží houba linzhi (v japonštině reishi a v latině Ganoderma lucidum) první příčku.


Tradiční vlastnosti reishi:

Reishi doplňuje všechny 3 poklady (jing, čchi a šen), ale nejsilněji povzbuzuje šen (duchovní světlo). Mnoho čínských bylinkářů uznává, že divoká houba reishi prospívá šenu více než jakýkoli jiný známý adaptogen. Houba ganoderma je čínským symbolem dlouhověkosti. Z hlediska svého významu se jako duchovní symbol často přirovnává k lotosovému květu z budhistických tradic. Pro Číňany byla dlouhověkost spjatá s duchovnem a ti, kdo usilovali o prodloužení života, byli vnímáni jako duchovně „pokročilí“. Obě tyto snahy rozhodně jdou ruku v ruce, jelikož čím déle žijete, tím více času máte na meditaci, modlení a jiné ducha rozvíjející praktiky!

serial-reishi-button

Ačkoli červená (nejčastěji pěstovaná a nejúčinnější) houba reishi povzbuzuje celé tělo, prospívá v první řadě játrům a srdci. V tradiční čínské medicíně se tak označují skupiny dvou nebo více orgánů, které pracují společně.

Z níže uvedených vědecky prokázaných vlastností je jasné, že Číňané správně klasifikují houbu reishi jako přínosnou pro celé tělo. Její účinky na srdce a játra jsou vypsány níže spolu s jejími vlastnostmi imunomodulace (orgánová soustava plic), ochrany sleziny a žaludku (orgánová soustava sleziny) a ochrany kůry nadledvinek (orgánová soustava jater). To ukazuje, že tradiční bylinkářské informace jsou často poměrně přesné navzdory rozdílným výzkumným metodám starších bylinářských systémů a moderní vědy.

Vědecky prokázané vlastnosti reishi:

Účinky hub reishi jsou následující:

analgetické, antialergické, při bronchitidě (preventivní i regenerační), protizánětlivé, antibakteriální (Staphylococci, Streptococci a Bacillus pneumoniae), antioxidační reishi-duchovni-srdce(proti volným hydroxylovým radikálům), protinádorové, antivirové, snižují krevní tlak, podporují množení jaderných buněk kostní dřeně, kardiotonické, sedativní a anticholinergické (uvolňují svaly a snižují účinky kofeinu), posilují NK buňky, expektorans a antitusikum, imunomodulační, proti HIV, posilují funkce kůry nadledvinek, zvyšují tvorbu interleukinu 1 a 2, chrání a detoxikují játra, předchází účinkům monoaminooxidázy B, chrání před ionizujícím zářením, proti vředům, zvyšují množství bílých krvinek a hemoglobinu v periferní krvi.

Slezina (slezina, žaludek a slinivka):

reishi-zaludekPolysacharidy v houbě reishi prospívají slezině zvyšováním syntézy DNA v jejích buňkách. Bylo zjištěno, že ganoderany A a B, glykany plodnice houby ganoderma jsou schopné významně snižovat hladinu cukru v krevní plazmě u myší s hyperglykemií (prediabetes), což pomáhá ulevit slinivce. Jedna studie na lidech zjistila, že je účinná při léčbě dvanáctníkových vředů (žaludek).

Plíce (plíce a tlusté střevo):

reishi-pliceU myší houba reishi prospívá plicím jako expektorans, který jim pomáhá zbavit se hlenu. V 70. letech 20. století se v Číně účastnilo klinických studií přes 2000 pacientů s chronickou bronchitidou a bronchiálním astmatem. Zjistili, že po dvou týdnech užívání doplňků z reishi, u 60-90 % pacientů došlo ke značnému zlepšení, u mnoha došlo i ke zvýšení chuti k jídlu. TČM vidí orgánovou soustavu plic jako sídlo imunitního systému. Nejzjevnějším přínosem hub reishi jsou jejich imunomodulační účinky. To znamená, že pokud imunitní systém reaguje nedostatečně, houba ganoderma imunitu podpoří, a pokud reaguje přehnaně, zklidní ji! Zdá se, že tomuto cennému účinku přispívá hlavně druh polysacharidu beta-D-glukan.

Ledviny (ledviny, močový měchýř, geny, nadledvinky a endokrinní systém):

reishi-ledvinyStudie in vivo a in vitro ukázaly, že výtažky z Ganodermy lucidum zlepšují funkci kůry nadledvinek (nadledvinky jsou zodpovědné za mnoho důležitých hormonů mládí a také za řízení tělesné teploty). Různé steroly obsažené v houbě reishi prospívají endokrinnímu systému, protože se chovají jako prekurzory hormonů. Jedna studie ukázala, že užívání doplňků z reishi před a po vystavení ionizujícímu záření pomohlo předcházet jeho negativním účinkům a minimalizovat je. To přirozeně pomáhá chránit DNA před poškozením a zrychleným stárnutím.

Játra (játra a žlučník):

reishi-jatraPřínosy houby reishi pro játra se s kladnými výsledky projevily při použití u případů hepatitidy (obzvláště před tím, než došlo k poškození funkce jater). Jedna studie 355 pacientů s hepatitidou B, kteří podstoupili léčbu doplňky z reishi (které obsahovali také jiné bylinné adaptogeny), ukázala, že 92,4 % pacientů mělo pozitivní výsledky! Složky lingzhi, které tyto přínosy způsobují, jsou pravděpodobně ganodosteron (rostlinný steroid) a triterpeny R a S. Tyto antihepatotoxické sloučeniny chrání a detoxikují játra a stojí za největšími přínosy hub reishi.

Srdce (srdce a tenké střevo):

reishi-srdceBylo prokázáno, že houba reishi prospívá pacientům s ischemickou chorobou srdeční a hyperlipidémií, což vede k různým stupňům zlepšení projevů. Jedna kontrolovaná studie ukázala, že výtažek ganodermy je schopen snížit viskozitu krve a plazmy u pacientů s hypertenzí a hyperlipidémií. Další studie ukázala, že výtažek z Ganodermy lucidum byl schopen snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu. Houba reishi také prospívá lidem ve vysokých nadmořských výškách (například horolezcům), jelikož zvyšuje okysličení krve (pro TČM jde o účinek na soustavu srdce i na plíce).

Pokud chcete využít přínosů hub reishi pro zdraví a dlouhověkost, pamatujte na těchto několik věcí.

Otázka kvality a účinků léčivých hub, jako je reishi, je aktuální u uměle pěstovaných exemplářů, ale pokud jsou pěstovány správně (viz Duanwood Red Reishi), mohou mít vyšší kvalitu než málo kvalitní houby sklizené v divočině. Houby mají bohužel ohromnou schopnost do svých tkání nasávat pesticidy, fungicidy atd. Kvalitní, certifikovaný výrobek vám přinese kvalitní výsledky, které si vaše tělo zaslouží! Pokud chcete konkrétně proslulé účinky divokých hub reishi, pak dbejte na to, aby šlo o reishi z hlubokého lesa a ne o exemplář, který vyrostl vedle dálnice a vstřebal všechny toxiny, které strom odfiltroval ze vzduchu.

Houba ganoderma je naprosto netoxická (pokud byla vypěstována ve zdravém prostředí) a je vhodná pro dlouhodbé užívání. Díky tomu je reishi skutečný bylinný adaptogen. Můžete ji brát každý den po zbytek svého života… a vzhledem k účinkům je to možná dost dobrý nápad!

Pokud jste na něco alergičtí (včetně hub), mohly by se vám pokusy s účinky hub reishi vyplatit. Obsahuje totiž mnoho antihistaminových sloučenin a klinicky se používá za účelem pomoci lidem potlačit autoimunitní odpověď těla na alergie. Pokud jste alergičtí konkrétně na houby, pak by bylo nejlepší s reishi experimentovat v péči erudovaného zdravotnického pracovníka a dávku zvyšovat velmi pomalu.

Houba reishi prospívá prakticky každému, kdo ji vyzkouší, pokud je z kvalitního zdroje. Její zklidňující a duchovno rozvíjející vlastnosti jsou rozebírány již po tisíciletí. Běžně přijímanou teorií o houbách je, že jde o mimozemské druhy. Spory (mikroskopická semínka hub) snadno odnese vítr a už při tom nejslabším vánku se stanou „lehčími než vzduch“.

Byly nalezeny v nejvyšších částech atmosféry a ve stavu vegetativního klidu dokáží přežít i ve vesmíru! To naznačuje možnost jejich původu z jiného světa a v oboru mykologie je to běžně přijímaná teorie. Možná o své konzumaci reishi můžete přemýšlet jako o druhu šamanistické mimozemské kosmické léčby…

serial-reishi-button