Ganoderma a alergie

Kýchání, smrkání, stavy, kdy doslova teče z nosu i z očí, provázejí mnohé z nás jakmile rozkvetou jívy. Taková rýma /senná/ je stejně jako vyrážka, otoky nebo dokonce asmatický záchvat projev alergie. Podle akademické medicíny jsou alergie nepřiměřenou reakcí organismu na vnější podnět – alergen.
Duanwood Red Reishi pomáhá při alergii

Tradiční čínská medicína označuje za příčinu alergické rýmy vstup vnějšího větru (alergenu) do organismu a nefunkčnost obranného systému v dráze ledvin a plic. Nedostatečnost dráhy ledvin a plic je TCM způsobena buď již oslabenou vrozenou konstitucí, problémy v těhotenství, předčasným či vyvolávaným porodem.
Přestože čínské bylinky dokážou pomoci i při akutním záchvatu alergické rýmy, jejich nejsilnější stránka leží v posilování organismu před nástupem pylové sezony. A právě v tomto preventimním působení mohou být velký pomocníkem houby.

Nejčastěji využívanou houbou u alergií je Ganoderma lucidum – Reishi. Stimuluje obrannou Qi /imunitu/ a zároveň doplňuje a harmonizuje jednotlivé systémy organismu. Pokud je organismus dostatečně pevný a vyvážený, nemá tendenci k alergickým reakcím. Významná je také schopnost této houby stabilizovat psychiku. Reishi se často užívá spolu s další houbou, a tou je Cordyceps sinesis, velmi známé tonikum, které posiluje systémy ledvin a plic, dvou orgánů zodpovědných za imunitu. Dále se využívají u únavových stavů či problémů s libidem. Lékaři TCM doporučují užívat tyto houby dva až tři měsíce před nástupem pylové sezony.

Kromě ledvin a plic je za obranyschopnost zodpovědný i systém sleziny. Ten je obdobou trávicího traktu v klasické medicině. Proto chceme-li zvítězit nad alergií, je velmi důležité také, co obsahuje jídelníček i v jaké formě potraviny konzumujeme. Při alergické rýmě čínští lékaři doporučují omezit mléčné produkty a sladkosti. Velmi důležité je stravovat se v souladu s přírodnímy cykly – v zimě jíst spíše zahřívající pokrmy, na jaře
a v létě dávat přednost salátům. Ty v čínské kuchyni často obsahují také houby, např. i u nás rostoucí Jidášovo ucho. Léčivé houby je však výhodnější užívat ve formě extraktů, které jsou terapeuticky výrazně efektivnější.
serial-reishi-button