Ganoderma – má kompletně sekvenovanou DNA

Reishi je jako miniaturní farmaceutická továrna

Reishi je společný název pro komplex úzce spřízněných druhů rodu Ganoderma. Donedávna byl používán název Reishi  podle druhu Ganoderma lucidum, ale nové DNA čárových kódů a fylogenetické metody odhalily, že toto jméno bylo nesprávně používáno pro něco, co je ve skutečnosti skupina blízkých příbuzných. Tyto nové technologie nyní ukázaly, že  Reishi houby, o kterých se myslelo,  že jsou Ganoderma lucidum mohou být nesprávné. Toto nesprávné označení je pochopitelné, protože všechny tyto morfologicky podobné druhy  přirozeně rostou na starých nebo mrtvých kmenech stromů a všechny vykazují značně lesklé povrchy čepiček, které se mohou lišit v barvě od jasně červené až po černou v závislosti na jejich věku a faktorů životního prostředí.

Ačkoli tyto druhy (G. tsugae, G. oregonense, G. carnosum a G. oerstedii, a G. resinaceum) mají 98 až 100 procent shodnosti DNA (příbuznost při použití běžných ITS genetické oblasti), jsou nyní považovány za samostatné druhy.

Vzhledem ke své bohaté historii a dlouhé tradici léčebného použití, Ganoderma lucidum (v pravém slova smyslu) je nyní jedním z mála druhů hub, jejichž DNA byla plně sekvenována (16113 genů). Jiné jsou žampiony Agaricus bisporus (10438 genů) a jiné hlívy ústřičné Pleurotus ostreatus (12330 genů) – dle Joint Genome Institute. Reishi  je pozoruhodná pro její rozmanitost genů kódujících enzymy cytochromu P450. Tyto enzymy umožní těmto druhům nejen široký arzenál pro výrobu sekundárních metabolik pro trávení živin, ale také můžeme vzít v úvahu benefity pro lidské zdraví, jako je zvýšení odbourávání toxinů a volných radikálů a zvyšení účinnosti metabolismu v játrech.  Rozmanitost těchto enzymů (obsahují více než 400 aktivních složek, které byly nalezeny) ukazuje, že houby Reishi  jsou jako miniaturní farmaceutická továrna, která může produkovat stovky léčebně interaktivních sloučenin.

Prostřednictvím pokusů a chyb a pozorovatelných výsledků, naši předkové zúžily pole jedlých hub jen na několik podporujících dobré zdraví. Dnes  Reishi  vyniká jako jedna z nejcennějších hub v přírodě, které jsou ve prospěch našeho zdraví. Mnoho léčitelů a lékařů dává přednost organickým houbám, které vyrostly v čistém prostředí, protože jsou čisté a více účinné.

serial-reishi-button