Kombinace reishi, shiitake a maitake: Lepší účinky, nebo marketingový tah?

Medicinální houby se k léčebným účinkům používaly už před tisíci lety, a to jak samostatně, tak v kombinovaných recepturách. Co říkají dnešní výzkumy na to, když se kombinuje více těchto hub dohromady? Podívejme se konkrétně na „kombo“ reishi, shiitake a maitake.

Kombinaci léčivých hub znali už naši předkové

Medicinální houby získávají stále větší popularitu na poli moderní medicíny. Přitom se ale nejedná o žádnou novinku. Skvělým příkladem je třeba skutečnost, kdy v září 1991 byla v tyrolských Alpách nalezena 5300 let stará mumie společně s lékárničkou, která obsahovala piptoporus betulinus, houbu, pravděpodobně používanou jako přírodního zabijáka parazitů a projímadlo.

Přestože dotyčná mumie měla ve své lékárničce pouze jednu houbu, v dnešní době není neobvyklé najít různé kombinace hub, které se používají společně ve formě doplňků stravy. Má toto kombinování hub skutečnou hodnotu, nebo se tyto doplňky jen lépe prodávají?

Reishi, shiitake a maitake jako posilovači imunity

Medicinální houby se často používají jako prostředek k podpoře imunitního systému, a tak je dobré hledat odpověď na výše zmíněnou otázku právě z tohoto úhlu pohledu. Léčivé houby jsou bohatým zdrojem přirozeně se vyskytujících polysacharidů, zejména beta-glukanů. Tyto sloučeniny přímo stimulují imunitní reakce. Pro podporu obranyschopnosti se používají například tyto tři známé houby: reishi, shiitake a maitake.

  • Reishi

Aktivními složkami reishi (neboli ganoderma lucidum) jsou především polysacharidy, včetně beta-glukanů a triterpenů. Složky v houbách reishi mají různé účinky – například antioxidační, imuno-modulační a složky podporující činnost kardiovaskulárního systému. Houby reishi se také používají při léčbě rakoviny a jejich potenciál v této oblasti dokazují i mnohé výzkumy.

  • Shiitake

Shiitake, oblíbené houby v asijské kuchyni, se v současnosti používají k podpoře zdravé imunitní funkce, zdravé funkce jater a jako modifikátor biologické odezvy.

  • Maitake

Maitake obsahuje mimo jiné betaglukany, známé pro své imunostimulační vlastnosti.

Má smysl kombinovat reishi, shiitake a maitake?

Každá z těchto hub má tedy individuální hodnotu pro imunitní systém. Co se tedy stane, když se shiitake, maitake a reishi zkombinují? Na tuto otázku odpověděla studie, ve které bylo devět komerčně dostupných přípravků ze tří druhů hub – reishi, shiitake a maitake – analyzováno na obsah jednotlivých složek betaglukanů.

Bylo zjištěno, že vzorek z těchto tří konkrétních druhů hub vykazuje synergický účinek ve vztahu k imunostimulačním účinkům. Pokud se tedy vrátíme k původní otázce, zda má smysl kombinovat více druhů medicinálních hub dohromady, v případě reishi, shiitake a maitake, můžeme odpovědět, že ano. Použití těchto tří druhů hub společně pro účely podpory imunitních funkcí má rozhodně smysl.

serial-reishi-button

Zdroje:
https://www.nutritionaloutlook.com/view/do-mushroom-species-work-better-when-combined
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12916709/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31697749/

Napsat komentář