Hledáte způsoby, jak podpořit metabolismus? Reishi může pomoci

Houby reishi se stále častěji dostávají do hledáčku lidí, kteří se zajímají o zdravý životní styl. Pokud vás trápí nějaká kila navíc a chtěli byste zrychlit svůj metabolismus, zbystřete. Některé výzkumy totiž naznačují, že právě reishi má především díky vysokému obsahu vlákniny a polysacharidů v tomto směru velký potenciál.

Houbě reishi se ve východní medicíně přezdívá „houba nesmrtelnosti“. Jedná se o fascinující druh funkční houby s mnoha potenciálními zdravotními přínosy od posílení imunitního zdraví až po možnou pomoc při regulaci hmotnosti. V tradiční medicíně se na ně léčitelé často obraceli pro jejich schopnosti vyrovnávat tělesné energie, zvyšovat celkovou vitalitu a potenciálu zlepšit celkové zdraví.

Reishi a metabolismus

Významnou složkou v houbě reishi jsou polysacharidy, zejména polysacharidy zvané stejně jako houba samotná – ganoderma lucidum. Výzkum naznačuje, že polysacharidy mohou pomoci regulovat hladinu cukru v krvi, což je klíčový aspekt pro udržení zdravé tělesné hmotnosti a fungování metabolismu.

Kromě polysacharidů jsou houby reishi bohaté na triterpenoidy, peptidoglykany a betaglukany. Předpokládá se, že tyto sloučeniny působí synergicky a poskytují různé zdravotní přínosy. Mohou například pomáhat řídit tělesnou hmotnost, kontrolovat hladinu cukru v krvi a případně zmírňovat účinky metabolické endotoxémie.

Ve studiích bylo prokázáno, že reishi pozitivně působí na strukturu a rovnováhu střevní mikroflóry, což může ovlivnit, jak metabolizujeme zkonzumované jídlo. Biliony mikroorganismů žijících v našem střevním traktu mohou mít navíc vliv na obezitu a další metabolické poruchy, jako je cukrovka a metabolický syndrom. Reishi také pomáhá zrychlovat tělesný metabolismus, díky čemuž vydáváme více energie za kratší dobu, a tedy spalujeme více kalorií.

Reishi v boji s obezitou

Mezinárodní skupina vědců zveřejnila zprávu o účincích hub reishi na tělesnou hmotnost a poruchy související s obezitou. Studie probíhala na laboratorních myších. První skupina zkoumaných myší byla krmena stravou s vysokým obsahem tuků po dobu 8 týdnů. Tato zvířata významně zvýšila tělesnou a jaterní hmotnost a také velikost tukových usazenin v těle. Obézní myši navíc vykazovaly zvýšené ukládání tuku v játrech a tukových buňkách, stejně jako je to pozorováno u obézních lidí. Druhá skupina myší začala držet vysokotučnou dietu ve stejnou dobu, ale navíc dostávala suplementaci extraktem z houby reishi v různých koncentracích.

Obě tyto skupiny myší se staly obézními v reakci na tuto dietu s vysokým obsahem tuků. Myši suplementované houbami reishi ale vykazovaly sníženou tělesnou hmotnost přibližně o 8-16 %, snížený tuk uložený v tělní dutině asi o 20-29 %, snížení tuku uloženého pod kůží přibližně o 44-59 %, snížení hmotnosti jater, místa abnormálního ukládání tuku, které vede ke ztučnění jater, asi o 17 %. Kromě těchto snížení hmotnosti a distribuce tuku tato studie identifikovala významné snížení markerů zánětu.

Houba reishi se tedy jeví jako dobrý spojenec v rámci podpory metabolismu, v boji proti obezitě a snaze o hubnutí. Má potenciál podporovat zdravou tělesnou hmotnost, regulovat hladinu cukru v krvi a podporovat zdraví střev. Samotná konzumace reishi však není samospásná – vždy je potřeba ji kombinovat s vyváženou stravou a s pravidelným cvičením.

serial-reishi-button

Zdroje:
https://www.lifeextension.com/magazine/2016/7/reishi-mushrooms-prevent-obesity-in-mice
https://drinkvyu.com/blogs/learn/reishi-mushroom-and-weight-loss
https://www.naturesrise.com/blogs/brainfood/reishi-mushroom-weight-loss
https://www.nature.com/articles/ncomms8489

Napsat komentář