Jak zlepšit paměť a soustředění? Vsaďte na lesklokorku, doporučují studie

Medicinální houby se od nepaměti užívaly v rámci lidového léčitelství jako forma prevence i léčby různých zdravotních neduhů. Jednou z oblastí, kde mohou významně pomoci, je posílení zdravého fungování mozku, zlepšení paměti a soustředění. Houba reishi má v tomto ohledu obzvlášť silné účinky.

Zdravý mozek pro duševní i fyzické zdraví

O zdraví srdce se staráte třeba tím, že pravidelně cvičíte. Udržování zdravého mozku je neméně důležité. Díky tomu si zlepšíte duševní zdraví, zvýšíte kognitivní schopnosti a snižujete riziko vzniku demence a dalších onemocnění nervové soustavy v pozdějším věku.

Špatné zdraví mozku je spojeno s řadou rizik. Vedle zvýšeného rizika rozvoje demence souvisí také se vznikem deprese, úzkosti a dalších stavů negativně ovlivňujících duševní zdraví i fyzické zdravotní stavy, jako jsou kardiovaskulární onemocnění a mrtvice.

Houba reishi pro lepší kognitivní funkce

Houby reishi se v tradiční čínské medicíně používají po staletí ke zlepšení paměti a kognitivních funkcí. Nedávné studie potvrdily, že houby reishi mohou pomoci zlepšit funkci mozku a zlepšit paměť a soustředění. Aktivní látka v houbách reishi, zvaná kyselina ganoderová, pomáhá chránit neurony a zlepšuje průtok krve mozkem. To pomáhá zlepšit kognitivní funkce a paměť.

Jak zlepšit paměť? Studie přinášejí slibné výsledky

Ve studii z Dillí v Indii vědci zkoumali potenciál vodného extraktu z houby reishi (ganoderma lucideum) pro zlepšení paměti. Potkani s narušenou pamětí, poškozením mozku a otoky dostávali výtažek z hub reishi. Ukázalo se, že se jim díky tomu zvedly hladiny neurotransmiterů, jako jsou katecholaminy, serotonin a glutamát. Vědci dospěli k závěru, že extrakt z houby reishi hraje ochrannou roli při zhoršení paměti a působí v této oblasti jako forma prevence.

V jiné studii byl extrakt z houby reishi v dávce 200 mg/kg tělesné hmotnosti podáván krysám s Alzheimerovou chorobou. Paměť a schopnosti učení zvířat byly hodnoceny pomocí specifických testů. Krysy krmené ganodermou vykazovaly zlepšení paměti a schopnosti učení. Z výsledků studie vyplynulo, že houba reishi může pomoci při obnově paměti a schopnosti učení u krys s Alzheimerovou chorobou tím, že udržuje strukturu a funkci nervových buněk.

Jak zlepšit soustředění a pozornost? Pomohou nootropika

Nootropika jsou třídou kognitivních léků, které se používají ke zlepšení paměti, soustředění a pozornosti. Mnoho nootropik má protizánětlivé a neuroprotektivní vlastnosti, což je činí prospěšnými pro zdraví mozku.

Houby reishi nejsou technicky klasifikovány jako nootropní. Nicméně obsahují účinnou látku kyselinu ganoderovou. Ta může pomoci chránit neurony a zlepšit průtok krve mozkem, což může vést ke zlepšení kognitivních funkcí a paměti. Z tohoto důvodu jsou houby reishi doporučovány jako účinná forma podpory zdraví mozku a posílení kognitivních funkcí.

Pokud tedy hledáte přirozený způsob, jak posílit zdraví mozku a kognitivní funkce, můžete zařadit extrakt z medicinální houby reishi do svého repertoáru sebepéče. Ve spojení s pravidelným pohybem a vhodně poskládaným jídelníčkem tak uděláte další krok v před v rámci prevence duševního i fyzického zdraví.

Zdroje:
https://worldmushroomsociety.com/reishi-mushrooms-for-brain-health-memory-and-focus/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33426838/https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33426838/

serial-reishi-button

Napsat komentář