Psoriáza a přírodní způsob léčby? Vyzkoušejte reishi, radí studie

Psoriáza neboli lupénka trápí miliony lidí po celém světě. Pokud patříte mezi ně a hledáte přírodní způsob léčby, medicinální houba reishi by neměla uniknout vaší pozornosti. Nedávné studie totiž ukázaly, že právě reishi by mohla s tímto onemocněním kůže pomoci.

Psoriáza – příznaky a příčiny

Lupénka neboli psoriáza patří mezi onemocnění kůže, které způsobuje její zarudnutí a šupinatění. Postižené místo svědí a je citlivé na dotyk, někdy bolí, a pokud se poškrábe, lehce krvácí. Nejčastěji se postižená místa objevují na pokožce hlavy, kolenou, loktech a spodní části zad. Psoriáza může také způsobit ztluštění nehtů a bolestivé otoky kloubů. V některých případech může lupénka vést také k psoriatické artritidě, která způsobuje zánět v kloubech.

Přesná příčina psoriázy není známa, ale předpokládá se, že souvisí s hyperaktivním imunitním systémem. U lidí s psoriázou tělo produkuje nové kožní buňky rychleji než normálně. Tyto nové kožní buňky se hromadí na povrchu kůže a způsobují červené, šupinaté skvrny, které jsou charakteristické pro tento stav.

Psoriáza a tradiční způsoby léčby

Na psoriázu neexistuje žádný lék. Určitá léčiva ale mohou pomoci zmírnit příznaky a udržet stav pod kontrolou. Pacientům s psoriázou lékaři předepisují krémy a masti s lokálním působením, které pomáhají snížit zarudnutí a svědění podrážděné pokožky. Využívá se také světelná terapie, při které se pokožka vystavuje ultrafialovému světlu, aby se zpomalil růst kožních buněk.

Dalším způsobem tradiční léčby jsou preorální léky, které pomáhají snížit příznaky zánětu a psoriázy. Novou metodou léčby je biologická léčba, která spočívá v použití léků, které jsou vyrobeny z živých buněk, aby se zaměřily na imunitní systém.

Reishi jako přírodní léčba psoriázy

Triterpenoidy jako prevence zánětlivých stavů

Nedávné studie ukázaly, že houby reishi mohou být účinné při léčbě psoriázy. Ve výzkumu z roku 2019 byly zkoumány potenciální protizánětlivé účinky triterpenoidů obsažených v houbě reishi. Jedna ze zkoumaných sloučenin vykazovala výrazné protizánětlivé účinky, z čehož vědci usoudili, že takový preparát by mohl sloužit pro prevenci zánětlivých stavů pokožky.

Přesný mechanismus, kterým houby reishi působí při léčbě psoriázy, není znám, ale předpokládá se, že pomáhají regulovat imunitní systém. Houby reishi jsou přirozeným zdrojem antioxidantů a polysacharidů, o kterých se věří, že mají protizánětlivé vlastnosti.

Kyselina ganoderová a její benefity pro pokožku

Reishi je také bohatá na kyselinu ganoderovou. Jedná se o triterpenovou sloučeninu, u které bylo prokázáno, že má protizánětlivé, imunomodulační a protirakovinné vlastnosti. Předpokládá se, že kyselina ganoderová působí inhibicí produkce prozánětlivých cytokinů. Kyselina ganoderová je zároveň antioxidant a předpokládá se, že pomáhá chránit pokožku před poškozením způsobeným volnými radikály. Volné radikály jsou škodlivé molekuly, které mohou poškodit buňky a vést k zánětu. Kyselina ganoderová u pacientů s psoriázou tedy pomáhá snižovat zarudnutí a otoky. Kromě toho stimuluje produkci kolagenu, což může pomoci navrátit pokožce pružnost a zmírnit jemné vrásky.

Psoriáza jako důsledek oxidačního stresu

Některá alergická a zánětlivá kožní onemocnění včetně psoriázy mohou být důsledkem oxidačního stresu. V další studii z roku 2020 proto vědci zkoumali, zda je kyselina ganoderová v reishi schopna chránit buňku před poškozením buněk způsobeným peroxidem vodíku. Zjistili, že po podání alkoholového extraktu z houby reishi se snížilo poškození způsobené oxidačním stresem na 15 %. Z toho vyplývá, že tato antioxidační aktivita houby reishi může pomoci pacientům s léčbou psoriatických stavů.

I když je k potvrzení těchto potenciálních přínosů houby reishi pro pacienty s psoriázou zapotřebí dalších výzkumů, kyselina ganoderová se zdá být slibnou přirozenou možností pro udržení zdravé a mladistvě vypadající pokožky.

Zdroje:
https://worldmushroomsociety.com/reishi-mushrooms-for-psoriasis/
https://nemoci.vitalion.cz/lupenka/
https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acs.jafc.9b01195
https://www.mdpi.com/1424-8247/13/9/224

serial-reishi-button

Napsat komentář