Reishi a cholesterol: Jak medicinální houba napomáhá snižování hladiny cholesterolu v krvi?

Cholesterol je pro tělo nezbytný, jeho zvýšené hodnoty ale představují živnou půdou pro rozvoj kardiovaskulárních a dalších onemocnění. Zvýšená hladina cholesterolu patří mezi civilizační choroby, dá se však velmi účinně zmírnit. Základem je dodržovat principy zdravého životního stylu, pomůžou ale i přírodní preparáty včetně medicinální houby reishi. Jak reishi na cholesterol působí?

Proč je vysoký cholesterol pro tělo škodlivý?

Cholesterol je označení pro látku tukové povahy, kterou pro chod našeho organismu nezbytně potřebujeme. Cholesterol je totiž základní stavební jednotkou buněčných membrán a nervů, vytváří se díky němu některé hormony, ale také vitamín D nebo žlučové kyseliny. Cholesterol částečně přijímáme v potravě a částečně ho organismus produkuje sám.

Cholesterol dělíme na prospěšný (tzv. HDL cholesterol) a rizikový (LDL cholesterol). Pokud se v krvi nachází zvýšené množství LDL cholesterolu, může nastat problém. Přebytečné množství cholesterolu se totiž usazuje ve vnitřních stěnách cév, které se tak zužují a mohou se až ucpat. Ucpanou cévou pak nemůže proudit krev a s ní kyslík, vyživující daný orgán. Orgánu pak hrozí poškození a v horším případě odumření. Nejznámějším příkladem této situace je srdeční infarkt, kdy část srdce, vyživovaná poškozenou cévou, přestává fungovat.

Na vině je nezdravý životní styl

Co způsobuje zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi? V první řadě je to nezdravý jídelníček a nevhodný životní styl. Pokud konzumujete stravu bohatou na živočišné tuky, málo se hýbete, rádi si dopřejete skleničku něčeho ostřejšího a k tomu nějakou tu cigaretu, je pravděpodobné, že budou hodnoty cholesterolu v krvi zvýšené. Sami to však nepoznáte, což může být velmi nebezpečné. Hodnoty cholesterolu v krvi se zjišťují pomocí krevních testů.

Zdravým životním stylem se dá vysokým hladinám cholesterolu v krvi naopak předcházet. Snažte se poskládat jídelníček tak, aby byl bohatý na prvotní suroviny, dopřávejte si dostatek čerstvého ovoce a zeleniny a na místo tučného masa si pochutnejte na čerstvé rybě. Pravidelně se hýbejte a vyhněte se alkoholu a kouření. Ke snížení hladiny cholesterolu přispívají i některé přírodní doplňky stravy, včetně medicinální houby reishi.

Reishi a cholesterol

Má vliv konzumace medicinální houby reishi na snížení hladiny cholesterolu? Stejnou otázkou se zabýval tým výzkumníků z Hunan Agricultural University v Číně. Konkrétně zkoumali vliv polysacharidů získaných z hub reishi na metabolismus lipidů, oxidační stres a apoptózu (programovanou buněčnou smrt) u myší.

Vědci krmili myši stravou s vysokým obsahem tuků, aby u nich vyvolali obezitu. Obezita může poškozovat buňky, podporovat oxidační stres a zvyšovat hladinu lipidů. Kromě toho je také rizikovým faktorem pro vznik rakoviny. Poté myším podávali různé dávky polysacharidů z houby reishi. Jedna skupina myší dostávala 200 miligramů na kilogram (mg/kg) tělesné hmotnosti jednou denně po dobu 12 týdnů, zatímco další skupina dostávala 400 mg/kg tělesné hmotnosti.

Jaký byl výsledek? U myší léčba polysacharidy houby reishi významně snížila nárůst tělesné hmotnosti způsobený dietou s vysokým obsahem tuků. Kromě toho se také dramaticky snížil tuk v játrech a v srdcích myší a také se snížila hladina jejich bílé tukové tkáně. Z těchto zjištění výzkumný tým došel k závěru, že polysacharidy extrahované z hub reishi mohou být použity ke snížení vysokého cholesterolu a zároveň k prevenci nemocí, jako je rakovina.

serial-reishi-button

Zdroje:
https://www.naturalnews.com/2019-04-03-reishi-mushrooms-can-reduce-cholesterol-prevent-cellular-damage.html#
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30183494/https://www.energieprirody.cz/blog/co-zpusobuje-vysoky-cholesterol-jak-ho-snizit/

Napsat komentář