Reishi a vysoký tlak: Pomůže medicinální houba s léčbou časté civilizační choroby?

O mimořádných účincích medicinálních hub se v posledních letech stále více mluví na poli nejen alternativní, ale také konvenční medicíny. Ačkoliv je zapotřebí více důkazů, které by prokázaly bezpečnost dlouhodobého užívání těchto přírodních léčiv, je zřejmé, že se medicinální houby stávají vhodnými kandidáty na léčbu mnoha nemocí, včetně těch civilizačních. Co říkají výzkumy o vlivu konzumace reishi na vysoký krevní tlak?

Léčivý potenciál medicinální houby reishi

Reishi neboli ganoderma lucidum (česky lesklokorka lesklá) se v tradiční čínské medicíně využívá už přes tisíc let. Je to velmi cenná léčivá houba se širokou škálou zdraví prospěšných účinků. Patří mezi tzv. adaptogenní rostliny, které pomáhají udržovat lidský organismus v rovnováze, a dodat mu potřebnou energii v případě, že u daného člověka již propuklo nějaké onemocnění.

Reishi obsahuje přes 250 chemických látek, např. různé druhy polysacharidů, terpenů, enzymů a antioxidantů. Má schopnost podpořit imunitní systém, využívá se jako podpůrná léčba při nádorových onemocněních a podporuje neurologické, metabolické a cévní funkce. Ve starověké Číně představovala mimořádně ceněnou bylinu, která pomáhá dosáhnout a udržet si zdravé tělo na všech úrovních.

Reishi a vysoký krevní tlak

V posledních letech probíhá množství výzkumů, které léčivý potenciál houby reishi ověřují. Vzhledem k rozpuku civilizačních onemocnění v západní společnosti se řada studií věnuje právě tomu, zda reishi dokáže projevy těchto nemocí mírnit nebo onemocnění dokonce léčit. Výzkumy soustřeďují pozornost hlavně na červeně zbarvenou reishi, která je známá pro své blahodárné účinky na játra, plíce a srdce. Červená reishi (Duanwood Red Reishi) obsahuje ze všech druhů reishi nejvyšší obsah polysacharidů a antioxidantů.

Nedávné vědecké důkazy odhalily, že houby reishi mají pozitivní účinek, pokud jde o snížení vysokého krevního tlaku. To je velice cenná informace, protože vysoký krevní tlak neboli hypertenze postihuje až 40 % populace v produktivním věku. Neléčený vysoký tlak může způsobit vážné zdravotní komplikace – zvyšuje riziko vzniku srdečních chorob, srdečního infarktu a mrtvice a poškozuje životně důležité orgány.

Jedna z výzkumných studií z roku 2014 ukázala, že houby reishi mají schopnost snižovat vysoký tlak díky obsahu peptidů, které lze přidat do antihypertenziv (farmakologických léků na snižování tlaku) nebo použít samostatně jako doplněk stravy.

O čtyři roky později vznikla podobná studie, kdy byly houby reishi podávány laboratorním potkanům, aby se zjistil jejich účinek na krevní tlak. Výsledky ukázaly, že reishi byla velmi účinná při zvyšování průtoku krve a snižování krevního tlaku a také vykazovaly převahu ve srovnání s jinými antihypertenzními léky.

Existuje mnoho výzkumných studií, které odhalují léčebný potenciál hub reishi při různých zdravotních potížích, jako je hypertenze, srdeční choroby, cukrovka nebo deprese. Nicméně je potřeba mít na paměti, že většina těchto studií probíhá na zvířatech a jsou teprve v začátcích. Do budoucna je potřeba více výzkumů, ve větším měřítku a přímo na pacientech, aby bylo možné jednoznačně říci, že houba reishi může být bezpečně použita jako alternativa k léčbě vysokého krevního tlaku.

O užívání medicinální houby reishi na vysoký tlak se proto vždy poraďte s lékařem nebo praktikem tradiční čínské medicíny, a to hlavně tehdy, pokud na vysoký tlak berete předepsané léky.

Dobrou zprávou v každém případě je, že pro vysoký krevní tlak existuje široká škála možností prevence. Snažte se dodržovat zdravý životní styl, vyřaďte z jídelníčku potraviny obsahující velké množství živočišných tuků, průmyslově zpracované potraviny s vysokým obsahem soli a smažené pokrmy. Naopak zařaďte co nejvíce lokálního ovoce, zeleniny a dalších primárních surovin, pravidelně se hýbejte a dopřávejte si dostatek odpočinku.

serial-reishi-button

Zdroj:
https://food-med.com/preventive/how-reishi-mushroom-fights-high-blood-pressure/
https://www.brainmarket.cz/nase-novinky/hypertenze-priznaky-a-lecba/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6271714/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29519314/

Napsat komentář