Vliv užívání reishi na deprese zkoumaly studie. K jakým došly výsledkům?

Podle WHO trpí depresí 5 % dospělých po celém světě. Lidé trpící depresí špatně fungují v práci, ve škole a v rámci rodinného života. V nejhorším případě může vést deprese až k sebevraždě. Možností léčby deprese je hned několik. Studie v posledních letech se zaměřily také na potenciál užívání medicinální houby vzhledem k příznakům deprese. K jakým závěrům došly?

Co popisuje diagnóza deprese

Deprese je duševní stav, který vede ke ztrátě zájmu o věci, které člověk předtím dělal rád. Charakterizuje ji i pocit smutku a zoufalství. Tyto pocity cítí v určitém okamžiku svého života většina z nás. Pokud ale tento stav trvá déle než dva týdny, je možné stanovit diagnózu.

Deprese se může objevit v jakémkoli věku, více jí však trpí ženy. Mezi hlavní příznaky deprese patří dlouhotrvající zhoršená nálada, nedostatek zájmu, únava a pocity slabosti. Člověk má také problémy se spánkem, je podrážděný, zmatený, má potíže se soustředěním, sužuje ho úzkost, pocity viny a někdy až sebevražedné myšlenky. Odborníci rozdělují depresi do tří stádií: mírné, střední a vážné.

Příčiny deprese

Vznik deprese má na svědomí řada faktorů, které se liší člověk od člověka. Mezi hlavní spouštěče patří:

  • Stresující životní události (například úmrtí blízkého člověka, rozvod, závažná nemoc nebo profesní problémy), které se mohou projevit depresí buď hned nebo i v pozdějších fázích života.
  • Genetika, a to až ze 30-40 %.
  • Některá chronická onemocnění se také pojí s depresí – mezi nimi například lupus a další autoimunitní onemocnění, metabolický syndrom, cukrovka.
  • Vedlejší účinky některých léků – např. chemoterapeutika a antivirotika.

Léčba deprese

Léčbu deprese bychom mohl rozdělit do tří hlavních kategorií. První, a nejčastější z nich, je farmakologická léčba pomocí antidepresiv. Tyto léky mění koncentraci neurotransmiterů v mozku, a tím zmírňují příznaky deprese. Další možností léčby deprese jsou různé druhy terapie. Psychoterapie pátrá po příčinách deprese a pracuje se stresujícími událostmi, které mohou být spouštěčem této nemoci. Pokud pacienti nereagují na konvenční léčbu, lékaři mohou navrhnout hloubkovou stimulaci mozku (tedy tzv. neurostimulační terapii).

Na léčbu deprese, případně zmírnění jejích příznaků, se využívají také mnohé alternativní metody, jako je akupunktura, aromaterapie, homeopatie, midfulness a další techniky práce s myslí nebo vědomé cvičení (jóga, tai-či). Pomoci mohou i různé bylinky a další přírodní preparáty včetně medicinálních hub.

Reishi a deprese

O tom, že pravidelné užívání kvalitně zpracovaného extraktu z reishi má řadu zdravotních benefitů, ví čínská medicína už mnoho let, proto také s tímto preparátem často pracuje. V současné době se studie zaměřují také na účinky reishi na psychické zdraví, a konkrétně na její potenciál při léčbě deprese.

Provedla se například studie na myších, ze které vyplynulo, že užívání houby zvyšuje hladinu serotoninu v jejich těle, tedy na ně měla pozitivní účinek. Podobné výsledky přinesla i další studie, publikovaná v v časopise Medical Research and Health Science. Z jejích výsledků vyplynulo, že houby reishi jsou užitečné při léčbě příznaků deprese. V jiném výzkumu se zjistilo, že reishi pomáhá při problémech s nespavostí, které depresi často doprovázejí.

Z těchto výzkumů vyplývá, že užívání medicinální houby reishi při depresi má potenciál příznaky této nemoci zmírnit. Nicméně je potřeba ještě více zkoumání, a to přímo na pacientech s depresí, které by tyto výsledky stoprocentně potvrdily. O užívání reishi se proto vždy poraďte se svým praktikem, ať máte jistotu, že svému tělu dodáváte v dané chvíli opravdu jen to nejlepší.

Zdroje:
https://www.superionherbs.cz/deprese-priznaky-patofyziologie-lecba/
https://food-med.com/supplements/reishi-mushrooms-helpful-for-depression/
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/depression

serial-reishi-button

Napsat komentář