Co dělat proti jarní únavě? Vyzkoušejte reishi, radí odborníci

Každý z nás se občas cítí unavený. Pokud se ale cítíte vyčerpaní téměř neustále nebo se u vás pravidelně objevuje například jarní únava, je načase zbystřit a hledat způsoby navrácení vitality. Jedním z nich mohou být funkční houby v čele s reishi.

Proč se objevuje (jarní) únava

Únava může mít mnoho příčin. Podobně jako u řady nemocí, i za únavou může stát fyzický a duševní stres. Pokud stres dosáhne určité úrovně, imunitní systém uvolňuje malé proteiny zvané cytokiny, které v těle spouštějí zánětlivý proces.

V této chvíli tělo zahajuje dočasný a užitečný proces regenerace a pomáhá nám vrátit se zpátky do rovnováhy. Problém ale nastává, když jste nemocní nebo ve stresu příliš dlouhou dobu. Tělo spotřebovává mnoho energie na své uzdravení, a to může být hlavní příčinou únavy.

Také dlouhé zimní období, chladné počasí, nedostatek vitamínů přijatých z čerstvého ovoce a zeleniny a málo slunečního záření představují pro tělo velikou zátěž. Celkové oslabení organismu se projevuje právě únavou, která má vzhledem k ročnímu období speciální termín – jarní únava.

Mezi další nejčastější příčiny únavy patří špatná strava, nedostatečná hydratace, nadváha, alergie, některé léčby, celá řada onemocnění, deprese a nekvalitní spánek. Velmi často únavu spouští kombinace životního stylu, sociálních, psychologických a dalších osobních problémů.

Jak pomáhá reishi v boji s únavou

Vzhledem k tomu, že je příčin únavy mnoho, a často se navzájem kombinují, přímá léčba únavy neexistuje. Nicméně máme na výběr mnoho prostředků, které pomohou tělu dodat energii. Medicinální houba reishi je jedním z nich – ke zlepšení únavy, posílení zdraví a nastolení pohody se používá už přes dva tisíce let.

Houby reishi také podporují imunitní systém, který by jinak nemohl plně fungovat, když nemáte dostatek kvalitního spánku. Podle tradiční čínské medicíny reishi také vyživuje srdce, uklidňuje ducha a podporuje energii, trávení a dýchání. Nejedná se o žádný stimulant, a tak ji můžete užívat jak ráno, tak večer před spaním.

Praktiky tradiční čínské medicíny dokazují i moderní studie. Jedna z nich například ukázala, že suplementace reishi pomohla u zkoumaných subjektů zlepšit pocity únavy a podpořila normální zánětlivou reakci.

Reishi může také pomoci při únavě související s cvičením. Vědci to vysvětlují tak, že houby mohou být zdrojem energie a pomáhají odstraňovat kyselinu mléčnou, která se během fyzické aktivity hromadí ve svalech.

Zdroje:
https://eatfungies.com/blogs/news/fight-fatigue-with-these-mushrooms
https://www.addictivewellness.com/blogs/awblog/research-on-reishi-mushroom-for-anxiety-fatigue
https://www.mikei.com/ca/blog/2021/05/31/how-reishi-can-help-with-fatigue/
https://www.biosciences.elewa.org/JAPS;%20ISSN%202071%20-%207024
https://doi.org/10.1371/journal.pone.0057431https://www.canadian.cz/cs/clanky-a-novinky/jak-ustat-jarni-unavu/

serial-reishi-button

Napsat komentář