Reishi a kožní onemocnění: Naděje pro pacienty?

Hledáte způsoby, jak se zbavit kožního onemocnění přírodní cestou? Medicinální houba reishi stojí za zvážení. Díky svým protizánětlivým účinkům a podpoře imunity může pomoci snížit příznaky ekzému. Kromě toho je houba reishi zdrojem antioxidantů, které pomáhají chránit pokožku před poškozením.

Odhaduje se, že 15-20 % dětí a 1-3 % dospělých na celém světě trpí chronickými nebo opakujícími se zánětlivými kožními onemocněními, jako je ekzém nebo psoriáza. Boj s kožním onemocněním bývá pro pacienty vysilující po fyzické i psychické stránce; může výrazně snížit kvalitu života i pošramotit sebevědomí.

Ekzém a možnosti léčby

Ekzém je chronické zánětlivé kožní onemocnění, které postihuje miliony lidí na celém světě. Nejčastějším typem ekzému je atopická dermatitida, která se obvykle začíná projevovat už v dětství. Mezi příznaky ekzému patří suchá svědivá kůže, zarudnutí a vyrážky. Přesná příčina ekzému není známa, ale předpokládá se, že je způsobena kombinací genetických a environmentálních faktorů.

Na ekzém neexistuje žádný lék, konvenční léčba se proto soustředí na utlumení příznaků. Mezi léčiva používaná na léčbu ekzému patří lokální kortikosteroidy, antihistaminika, zvlhčovače a světelná terapie. V závažných případech mohou být nezbytné perorální kortikosteroidy nebo imunosupresiva. Ačkoliv bývá tato léčba účinná, často má vedlejší účinky (steroidy mohou způsobit ztenčení kůže, imunosupresiva mohou zase zvýšit riziko infekce). U mnoha pacientů se navíc symptomy kožního onemocnění objevují opakovaně.

Z tohoto důvodu se řada ekzematiků zajímá o alternativní způsoby léčby. Konzumace extraktu z medicinální houby reishi může být jedním z nich. Reishi obsahuje kyselinu ganoderovou, druh triterpenu, který má protizánětlivé, antioxidační a imunitu posilující vlastnosti. Tyto faktory hrají pro vznik ekzému důležitou roli.

V japonské studii provedené v roce 2011 vědci hodnotili užitečnost reishi u těžké atopické dermatitidy (ADE). Bylo studováno pět pacientů s těžkou ADE, kteří byli léčeni houbou reishi v dávce 4 až 6 tablet denně. Každá tableta obsahovala extrakt z reishi odpovídající 0,74 gramu sušené houby. Fyzické znaky, hladiny protilátek v krvi a další parametry byly hodnoceny 3 měsíce po podání houby. Z pěti pacientů celkem čtyři vykazovali výrazné zmírnění symptomů se zlepšenými klinickými parametry. Studie tedy naznačila, že reishi může sloužit jako cenná možnost při léčbě pacientů s těžkou ADE.

Psoriáza a potenciál reishi při její léčbě

Také psoriáza neboli lupénka patří mezi kožní onemocnění, které značně znepříjemňuje život. Mezi hlavní příznaky patří zarudnutí kůže, svědění a šupinatění. Postihuje jakoukoli oblast těla, ale nejčastěji se vyskytuje na pokožce hlavy, kolenou, loktech a ve spodní části zad. Postižená kůže je citlivá a bolavá a při poškrábání krvácí. V těžkých případech může onemocnění vést až k psoriatické artritidě, která způsobuje zánět v kloubech.

Přesná příčina psoriázy není, podobně jako u ekzému, známa, ale předpokládá se, že souvisí s hyperaktivním imunitním systémem. U lidí s psoriázou tělo produkuje nové kožní buňky rychleji než normálně. Tyto nové kožní buňky se hromadí na povrchu kůže a způsobují červené, šupinaté skvrny. Ani na psoriázu neexistuje přímý lék, léčba pomáhá zmírňovat příznaky a udržet stav pod kontrolou.

Jak už bylo zmíněno, kyselina ganoderová obsažená v reishi má protizánětlivé účinky, pomáhá snižovat zarudnutí a otoky a stimuluje produkci kolagenu. Houba reishi, známá pod pojmem ganoderma lucideum, je dále přirozeným zdrojem antioxidantů, které pomáhají chránit pokožku před poškozením způsobeným volnými radikály. Volné radikály jsou škodlivé molekuly, které mohou poškodit buňky a vést k zánětu. U pacientů s ekzémem nebo psoriázou tak konzumace reishi pomáhá zmírňovat zarudnutí, svědění a šupinatění kůže.

I když je k potvrzení těchto potenciálních přínosů zapotřebí další výzkum, kyselina ganoderová obsažená v medicinální houbě reishi se zdá být slibnou přirozenou možností pro udržení zdravé pokožky a má potenciál pomoci pacientům s kožními onemocněními.

serial-reishi-button

Zdroje:
https://worldmushroomsociety.com/reishi-mushrooms-for-eczema/#reishi-mushrooms-as-a-natural-treatment-for-eczema
https://karger.com/anm/article/66/Suppl.%201/8/40911/Atopic-Dermatitis-Global-Epidemiology-and-Risk
http://as4qol.org/wordpress/wp-content/uploads/2015/02/mn2014001_honjo_jas4qol.pdf
https://worldmushroomsociety.com/reishi-mushrooms-for-psoriasis/

Napsat komentář