Alergie z pohledu západu a východu: Tlumení projevů je jen krátkodobé řešení

S pojmem alergie se v naší společnosti setkáváme poměrně často, hlavně pak na jaře, kdy kvetou různé rostliny, jejichž pyly často dráždí i ty, kteří po zbytek roku jiným alergenům úspěšně odolávají. Jak ale vlastně alergie vzniká, jak se na způsoby léčby dívá západní a tradiční čínská medicína a jakou roli hraje u alergií medicinální houba reishi?

Jak vzniká alergie

Dobře fungující imunitní systém chrání člověka před řadou chorob a škodlivých vnějších faktorů. V případě alergie ale organismus reaguje nepřiměřeně i na ty faktory, které škodlivé nejsou. Jedná se o přecitlivělost (hypersenzitivitu), kterou řadíme mezi tzv. imunopatologické reakce. Konkrétní příznaky přecitlivělosti označujeme pojmem alergie, příčiny přecitlivělosti jsou známé pod pojmem alergen.

Nejčastějšími alergeny jsou zmíněné pyly, dále roztoči, prach, plísně a bakterie. Někteří lidé jsou alergičtí na určité látky obsažené v potravě, další poměrně častou alergickou reakci způsobuje bodnutí hmyzem nebo kontakt se živočišnými jedy. Někteří lidé jsou ale alergičtí dokonce na slunce, na některé kovy nebo na další, pro většinu lidí naprosto běžné věci.

Projevy alergie

Alergie se projevuje různými způsoby – mnohdy si ji sotva všimneme, někdy nám znepříjemňuje každodenní fungování, v určitých případech může být dokonce život ohrožující. Projevy alergie záleží na tom, jakou cestou alergen do těla vstoupil.

Vdechnutý alergen (např. pyly nebo prach) se projeví vodnatou rýmou a kýcháním, které může přejít až ve chronickou sennou rýmu, opakující se každý rok. Inhalací alergenu může dojít ke kašli a ve vážnějších případech ke vzniku astmatu (stažení svalstva průdušinek). Alergen přenášený vzduchem také může podráždit oční sliznici, což se projeví nadměrným slzením až zánětem spojivek.

Pokud se alergen pozře nebo se dostane přímo do krevního oběhu, dochází ke zvracení, průjmu, bolestem břicha, otokům, dušnosti nebo se objevuje svědění a vyrážka. Nejzávažnější reakcí organismu je anafylaktický šok, který se projevuje zrychlenou srdeční akcí a studeným lepkavým potem. V tomto případě je zapotřebí co nejrychleji zavolat záchrannou službu.

Alergie a tradiční čínská medicína

Podle tradiční čínské medicíny vyhodnotí organismus alergen jako škodlivou látku pouze tehdy, kdy je oslabený imunitní systém. Obranyschopnost pak souvisí s celkovým zdravím těla a je spojována hlavně s dráhou ledvin, plic a sleziny.

Zatímco západní medicína léčí alergii za pomoci léků tlumící konkrétní příznaky (antihistaminika), tradiční čínská medicína se snaží na problém dívat celostně a raději posilovat přirozenou obranyschopnost organismu. Konkrétní symptomy si dává do spojitosti s funkcí jednotlivých orgánů, a v kombinaci s diagnostikou jazyka a analýzou pulzu se sestaví terapeutický plán, který řeší samotný kořen problému. Výsledkem je nejen odstranění projevů alergie, ale celkové zlepšení imunity.

Reishi a alergie

Tradiční čínská medicína využívá k léčbě alergie kombinace bylin sestavené na míru každému pacientovi. Pracuje i s dalšími preparáty, mezi něž patří mimo jiné medicinální houba reishi. Reishi (neboli ganoderma lucidum) je známá pro své protizánětlivé účinky, a navíc obsahuje triterpenoid lanostan s antihistaminovou funkcí. Pravidelná konzumace reishi zároveň stimuluje energii Qi a harmonizuje jednotlivé systémy v organismu.

Reishi alergie přímo neléčí, ale dokáže zmírnit jejich průběh. Reishi patří mezi imunomodulátory – zvyšuje obranyschopnost organismu, takže mírní kořenový zdroj alergie, na místo dočasného tlumení jejích konkrétních příznaků. Houba reishi má dále potenciál snižovat zánět a regulovat T buňky (typ imunitních buněk) v těle, jejichž přecitlivělá odpověď na kontakt s alergenem patří mezi jednu z hlavních příčin alergické reakce.

serial-reishi-button

Zdroje:
https://food-med.com/preventive/reishi-mushrooms-and-allergies-cause-or-cure/
https://nemoci.vitalion.cz/alergie/
https://www.tcm-fengshui.cz/proc-tradicni-cinska-medicina-dokaze-efektivne-odstranit-alergii

Napsat komentář