Kolísající hladina estrogenu dokáže potrápit. Pomůže zdravý životní styl a doplňky stravy

Estrogen je ženský pohlavní hormon, který zaštiťuje správný chod ženského pohlavního systému. Vlivem různých vnitřních i vnějších vlivů však může jeho hladina v těle kolísat, což si s sebou nese řadu fyzických a psychických obtíží. Výzkumy naznačují, že existuje řada přírodních doplňků stravy, které hladinu estrogenu dokážou navrátit do rovnováhy. Mezi ně patří například medicinální houba reishi.

Co je to estrogen?

Estrogeny tvoří skupinu steroidů a představují především ženské pohlavní hormony. V malé míře se však vyskytují i v mužském těle. Estrogen je produkován ve vaječnících a žlutém tělísku. Hladina estrogenů stoupá v pubertě, nejvyšší hodnoty dosahuje v reprodukčním věku ženy a klesá v období menopauzy.

Estrogen se podílí na správném chodu ženského reprodukčního ústrojí. Zajišťuje vývoj sekundárních pohlavních znaků, stimuluje růst dělohy a děložní sliznice a ovlivňuje také libido. Estrogen má ale i řadu dalších funkcí – například urychluje metabolismus a spalování tuků, spolu s růstovým hormonem (somatotropin) zrychluje růst, ale také zlepšuje obnovu kostí nebo udržuje stav cév a kůže.

Co způsobuje nízká a vysoká hladina estrogenu?

Produkce estrogenu přirozeně klesá v období menopauzy okolo 50. roku ženy. S tímto jevem se může pojit nárůst tělesné hmotnosti a hromadění viscerálního tuku v oblasti břicha. Nižší hladina estrogenu nastává také v období kojení. Estrogen ale může klesat i vlivem různých onemocnění, jako jsou onemocnění ledvin, poruchy štítné žlázy, syndrom polycystických vaječníků nebo anorexie. Na sníženou produkci estrogenu má vliv i nadměrná fyzická aktivita.

Pokud je hladina estrogenu v organismu nízká, žena pociťuje celou řadu nepříjemných symptomů. Mezi ty nejčastější patří únava, bolest hlavy, nepravidelný menstruační cyklus, kolísavá nálada, úzkostné stavy, nízké libido, ale i bolestivý styk nebo návaly horka a pocení.

Také vysoká hladina estrogenu v těle může vést k řadě problémů. Jsou velmi podobné jako při nízké hladině estrogenu, navíc se mohou objevit zvýšené příznaky PMS (premenstruační syndrom), nadýmání, problémy se spánkem, záchvaty paniky nebo deprese.

Pokud se u vás některé z těchto příznaků dlouhodobě objevují, je vhodné navštívit lékaře, který provede krevní testy. Případně navštivte rovnou některou z laboratoří, která tento rozbor krve nabízí.

Ke stabilní hladině estrogenu vede zdravý životní styl

Zdravý životní styl má přímý vliv na hormonální rovnováhu. Pravidelný pohyb, vyrovnaná psychika, dostatek spánku a pestrý jídelníček mohou pomoci hladinu estrogenů vybalancovat. Snažte se jíst celistvé potraviny, nejlépe s BIO certifikací, a vyhýbejte se chemikáliím jak ve stravě, tak v kosmetice a drogérii.

K vyrovnání hladiny estrogenu v těle se předepisuje také hormonální léčba. Existují také určité potraviny, které produkci hormonů v těle ovlivňují. Přírodní estrogeny se nacházejí v tzv. fytoestrogenech. Některé z nich produkci estrogenu v těle podporují, jiné naopak blokují.

Mezi přírodní fytoestrogeny patří například sója a sójové výrobky (tempeh, tofu), lněná a sezamová semínka, česnek nebo brukvovitá zelenina. Hladinu estrogenu v organismu přirozeně stimuluje také maca peruánská nebo medicinální houba reishi. V jednom z výzkumů se navíc zjistilo, že konzumace reishi pomáhá snižovat růst hormonálně dependentních nádorů, u nichž přítomnost estrogenů a nebo progesteronů tento růst podporovala.

serial-reishi-button

Zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Estrogen
https://www.brainmarket.cz/nase-novinky/nizka-hladina-estrogenu-u-zen/https://zdravi.euro.cz/leky/estrogen-priznaky-nizke-a-vysoke-hladiny/
https://www.bezpecnostpotravin.cz/fytoestrogeny-selektivni-modulatory-receptoru-estrogenu.aspxhttps://postudium.cz/mod/book/view.php?id=5348&chapterid=2169
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16865287/


Napsat komentář