Reishi a autoimunitní onemocnění: Naděje pro pacienty?

Pacientů trpících na autoimunitní onemocnění stále přibývá, a tak stoupá zájem o alternativní metody k léčení těchto závažných zdravotních stavů. O medicinálních houbách je známo, že významně podporují imunitní systém. Mají tedy potenciál i při léčbě autoimunitních chorob? Na tuto otázku hledají odpověď moderní klinické studie a výzkumy.

Autoimunitní onemocnění a jeho projevy

Autoimunitní onemocnění patří mezi závažné a obtížně diagnostikované poruchy imunitního systému, který nedokáže adekvátně reagovat na přirozené látky, a napadá tak vlastní tkáně. Autoimunitní onemocnění bývá obtížné diagnostikovat. Jeho projevy se totiž dají snadno zaměnit za příznaky jiných nemocí – patří mezi ně například bolest kloubů, zvýšená únava, alergie, problémy se soustředěním, bílé fleky na pokožce, potíže se zažíváním a další.

Mezi nejzávažnější autoimunitní onemocnění patří cukrovka (diabetes) 1. typu, roztroušená skleróza, lupus, lupénka, celiakie, revmatoidní artitida, Crohnova choroba, psoriáza nebo vitiligo.

Pohled klasické a alternativní medicíny na autoimunitní onemocnění

Západní medicína nasazuje na léčbu autoimunitního onemocnění nesteroidní protizánětlivé léky, imunosupresivní léky a kortikoidy. Léčba se soustřeďuje na tlumení projevů – tedy na zmírnění bolesti a zánětu a celkově na kontrolu nežádoucích reakcí imunitního systému. Neřeší už ale příčinu nemoci a nedokáže autoimunitní onemocnění zcela vyléčit.

Lékaři se shodují, že léčbě autoimunitních onemocnění napomáhá také vhodný životní styl. Je potřeba se co nejvíce vyhnout stresové zátěži, podporovat funkci svalů a kloubů pravidelným nenáročným pohybem, pobývat na slunci, relaxovat a zaměřit se na stravu. Z jídelníčku pacientů s autoimunitním onemocněním by měly zmizet potravinové alergeny (nejčastěji lepek), cukr a průmyslově zpracované potraviny. Naopak je důležité doplnit co nejvíce vitamínů v přirozené podobě, tedy jíst dostatek čerstvé a fermentované zeleniny, ovoce, kvalitních tuků a bílkovin.

Tradiční čínská medicína se na autoimunitní onemocnění dívá jinou optikou. Považuje za důležité podat vhodnou léčbu ledvinám, které jsou kořenem autoimunitního procesu. Zároveň sleduje stav latentního horka a jinového ohně, tedy dvou charakteristik organismu, se kterými tato medicína pracuje. Jinový oheň značí nedostatek životní síly a úzce souvisí se zánětem. Latentní teplo zase souvisí se vstupem a invazí patogenu v těle, proti kterému se imunitní systém mobilizuje.

Medicinální houby, konkrétně sibiřská chaga a reishi (ganoderma lucidum) s touto disbalancí z pohledu tradiční čínské medicíny mohou významně pomoci. Houby v organismu působí na kanál ledvin a vyživují energii jin. Zároveň obsahují silné látky, které zmírňují zánět.

Pro pacienty, které sužuje autoimunitní onemocnění, může být suplementace reishi velmi přínosná. Houba patří mezi tzv. imunomodulátory a pomáhá přetížený imunitní stav vrátit do rovnováhy. Dále má schopnost regulovat produkci cytokinů, což jsou specializované proteiny, které vyrovnávají imunitní funkce, a jsou také zánětlivými markery považovanými za klíčové v patogenezi autoimunitních stavů. Díky vysokému obsahu antioxidantů reishi chrání buňky před volnými radikály. Zároveň se v ní nacházejí také triterpeny, které mají silné protizánětlivé účinky.

Pro prokázání potenciálu léčit autoimunitní onemocnění pomocí suplementace extraktu z reishi je zapotřebí provést potřebné klinické studie. V jednom z výzkumů na zvířatech se nicméně prokázalo zlepšení symptomů lupusu i imunitních markerů po podání reishi a některých bylin. Studie ukázala, že protein nalezený v reishi zvaný Ling Zhi-8 (LZ-8) může vykazovat pozitivní autoimunitní supresivní účinky a snižovat hladiny rušivých protilátek.

Pacienti trpící na autoimunitní onemocnění by se o vhodnosti suplementace reishi a dalších medicinálních hub měli poradit se svým lékařem, případně navštívit praktika tradiční čínské medicíny nebo naturopata, který doporučí také potřebné dávkování.

serial-reishi-button

Zdroje:
https://healthbymushrooms.com/reishi-mushroom-autoimmune-disorders/
https://www.rootandbones.com/blogs/news/tcm-perspective-on-autoimmunity-medicinal-mushrooms
https://reishihouse.com/blogs/news/medicinal-mushrooms-for-auto-immune-disease
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4851790/
https://www.superionherbs.cz/autoimunitni-onemocneni/
https://www.diochi.cz/cinska-medicina/vztahy-mezi-peti-elementy-cinska-tradicni-medicina

Napsat komentář