Poklad jménem reishi. Cena za medicinální houbu odráží její kvalitu

Reishi, medicinální houba pocházející z asijských lesů, se těší velké popularitě i v západním světě. Doplňky stravy s extraktem z reishi seženete v různé cenové hladině. Proč se do nich vyplatí investovat a co vše odráží výsledná cena reishi?

Reishi (neboli ganoderma lucidum a česky lesklokorka lesklá) se považuje za jeden ze zlatých grálů tradiční čínské medicíny. Tato medicinální houba a adaptogen, která přirozeně roste jako dřevokazná houba především v horských oblastech Asie, má velmi příznivé účinky na lidské zdraví. Podporuje dlouhověkost a soustředěnou mysl, pomáhá v boji s nádorovými onemocněními, při alergiích, vysokém tlaku, nespavosti nebo problémech s plodností.

Houba reishi a cena

Na trhu najdete mnoho druhů doplňků stravy s reishi, které se liší svou cenou a samozřejmě kvalitou. Přirozeně se houba reishi vyskytuje napříč listnatými lesy po celé Asii, nejhojněji potom v Číně a Japonsku. Konkrétní druh stromu a lokalita, kde reishi roste, mají vliv na chemické složení reishi.

Sběr reishi v divoké přírodě je velmi náročný a drahý, proto se tato houba pěstuje také uměle. Pěstírny by měly co nejvěrněji simulovat její přirozené prostředí. Houba se pěstuje na dřevěných špalcích z konkrétního druhu dřeva, v určité nadmořské výšce a při stálé vlhkosti vzduchu. Díky tomu je možné detailně dohlédnout na stálou kvalitu, chemické složení a čistotu reishi. Přísné postupy dodržované během celého procesu pěstování se pak zákonitě odrážejí ve výsledné ceně produktu.

Nejkvalitnější reishi vs. podřadné produkty

Nejkvalitnějším druhem reishi s největšími účinky na lidské zdraví je Duanwood Red Reishi. Pro tuto reishi je typická jasně červená barva a lesklý široký klobouk. Červená reishi roste na stromě zvaném cyclobalanopsis glauca, pro který je typické velmi tvrdé dřevo, kterým se houba živí. Prověřené pěstírny nechávají houbu reishi růst na špalcích právě z tohoto druhu dřeva (vytěženého nejlépe udržitelným způsobem), v teplém a vlhkém prostředí, a plodnice sklízí na vrcholu jejího životního cyklu, hned po vypuštění spor, zhruba po jednom roce jejího života.

Oproti tomu existují pěstírny, které na místo určitého druhu dřeva, houbu pěstují v umělém prostředí skleníků, na místo dřevěných špalcích pouze na pilinách nebo rýžových slupkách. Často se nesklízejí plodnice, ale jen podhoubí, které však neobsahuje jednu z nejdůležitějších látek typickou pro reishi – triterpeny. Podhoubí navíc obsahuje další látky, které pro zdraví nejsou vůbec prospěšné. Výsledný produkt je levnější, tedy přitažlivější pro řadu zákazníků, pozitivní vliv na lidský organismus je v tomto případě ale velmi diskutabilní.

Pokud si chcete dopřát opravdu kvalitní produkt, tak jak jej popisují stovky let staré spisy tradiční čínské medicíny, podle nichž je reishi doslova “nadpřirozená houba”, neváhejte sáhnout o něco hlouběji do kapsy. Vyšší cena reishi odráží udržitelný a přirozený proces jejího pěstování, a především zajistí, že výsledný doplněk stravy skutečně obsahuje na 800 biologicky aktivních složek podporujících lidské zdraví.

serial-reishi-button

Napsat komentář