Proč volit Duanwood Red Reishi – díky čemu je tak kvalitní

Když mluvíme o Reishi, může se jednat o různé příbuzné druhy hub. Pokud chceme využívat Reishi pro zdraví, volíme Ganodermu lucidum. Jaké jsou mezi nimi rozdíly, co je Duanwood Red Reishi a jak poznat kvalitní houbu?

Hodnota Reishi

Ganoderma lucidum, tedy česky lesklokorka lesklá je mezi houbami Reishi z léčivého hlediska nejvýznamnější. Hovoří se o ní jako o „nadpřirozené houbě“,  „božské houbě nesmrtelnosti”, nebo třeba o „zázračné houbě“. Reishi je v tradičních asijských medicínách považována za nejvýznamnější houbu, především pro podporu dlouhověkosti, zdraví a mysli. Vysoko si jí cení nejen bylinkáři, ale také taoisté, budhisté, dříve byla určena pouze pro královskou šlechtu.

V Asii jsou přesvědčeni o tom, že dlouhodobá konzumace Reishi přispívá k posílení organismu. Cení si jí také jako posilující byliny, která přispívá k udržení zdraví. Také výzkum dokládá nejen více než 800 biologicky aktivních složek, ale také jejich význam na různé aspekty zdraví. Houba se využívá jako doplněk stravy.

Volně rostoucí a šlechtěná Reishi

Ganoderma lucidum roste v přírodě, ale pro její oblíbenost se také šlechtí. V přírodě ji najdeme především v horských oblastech po celé Asii na listnatých stromech. Lesklokorce z přírody se pro červenou barvu jejího klobouku říká „červená reishi aneb red reishi“.

Co je Duanwood Red Reishi

Duanwood (neboli šlechtěná na špalcích) Red Reishi představuje velmi kvalitní houbu. Je typická tím, že se pěstuje na jakostních špalcích. Právě proto dosahuje své kvality.

Po vytěžení stromů jsou nařezány na špalky a ty jsou naočkovány Reishi. Houba se dřevem živí, a potom, co vyrazí plodnice, dozrává dospělá houba. Sklizeň probíhá na vrcholu životního cyklu (ideálně po vypuštění spor), což zajistí maximální biologickou účinnost.

Dřevěné špalky a jejich kvalita ale nejsou jedinou možností, jak posuzovat jakost houby. Řada Reishi se pěstuje také na pilinách nebo rýžových slupkách, což snižuje jejich kvalitu. Dalším faktorem je také skutečnost, že se pod označením Reishi neskrývá plodnice, ale podhoubí, kterému chybí určité složky. třeba terpenoidy. A právě tyto látky jsou velmi významnou složkou pro zdraví. Dalším hlediskem je také to, že produkty z podhoubí obsahují i „kultivační médium“ a toto médium se nehodí pro lidskou konzumaci. Pokud si člověk pořídí takovýto produkt, zkrátka musí počítat s tím, že s podhoubím konzumuje i další složky, které byly přidány.

Doba růstu houby

Trvá dva až tři dny, než ve fermentační nádobě vyroste podhoubí. V případě kvalitní houby Duanwood Reishi se ale jedná o celý rok, než dozraje, a to v přirozeném prostředí bez kultivačního média. Extrakt pak není z podhoubí, ale pouze z plodnice.

Zdroj:
Wikipedia.org
V. Antonín, I. Jablonský, V. Šašek, Z. Vančuříková. Houby jako lék. Ottovo nakladatelství, 2013
Sissi Wachtel-Galor, John Yuen, John A. Buswell, Iris F. F. Benzie. Chapter 9 Ganoderma lucidum (Lingzhi or Reishi) A Medicinal Mushroom. Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects. 2nd edition. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92757/

serial-reishi-button

Napsat komentář