Medicinální houby mohou prospívat zdraví v řadě oblastí. Využívaný je i extrakt Reishi, který vyniká antioxidačními, ale také protirakovinnými účinky. Kromě toho umí působit na imunitu. Vědci také dokázali, že extrakt z Reishi přispívá k ochraně mozku při požívání alkoholu.
Extrakt Reishi
Reishi neboli latinsky Ganoderma lucidum, česky také lesklokorka lesklá má v tradiční čínské medicíně bohaté využití. Kromě péče o imunitu dokáže působit i na hladinu cukrů a cholesterolu v krvi. To jsou velmi důležité hodnoty, které pak mají v důsledku vliv na různé další civilizační choroby.
Houby a alkohol
Západní medicína se snaží hledat kromě chemických preparátů také mezi přírodními látkami takové, které by mohly být prospěšné lidskému organismu. I lesklokorka lesklá se dostala do okruhu poměrně často zkoumaných pokladů přírody.
V jedné ze studií byl zkoumáno právě vzájemné působení medicinálních hub a alkoholu. Alkohol má při dlouhodobé konzumaci na lidský organismus velmi devastující vliv. Nejen, že je toxický do té míry, že poškozuje mozkovou tkáň a současně dochází k negativní činnosti volných kyslíkových radikálů. Nadměrné požívání alkoholu také škodlivě působí na ledviny, žaludek nebo slinivku. Kromě mozku působí dlouhodobá vyšší konzumace alkoholu velmi negativně i na jaterní tkáň. V důsledku odumření nebo poškození jaterních buněk dochází k fibróze, která někdy dokonce přechází v jaterní cirhózu (poruchu struktury jater).
Studie zkoumala vztah Reishi a alkoholu
V již zmíněné studii (Neurometabolic Effect of Altaian Fungus Ganoderma lucidum) byly krysy rozděleny do tří skupin. Jedna skupina dostávala vodu, další alkohol a třetí skupina dostávala alkohol, ke kterému byl přidán vodný extrakt z Reishi. Extrakt Reishi krysy konzumovaly 6 dnů před požitím alkoholu a braly ho ještě 3 týdny po konzumaci alkoholu. Na konci testů proběhlo vyhodnocení, při kterém byla zkoumána nejen mozková kůra, ale také byly provedeny krevní testy a odebrána jaterní tkáň. Krysy, které dostávaly společně s alkoholem i extrakt Reishi, měly lepší energetické zásobení v mozku, zato menší množství inhibičních neurotransmiterů a nižší koncentraci laktátu. Krysy, které nedostávaly Reishi na tom byly mnohem hůře.
Z této studie je zřejmé, že Reishi má na činnost mozku v souvislosti s alkoholem velmi pozitivní vliv. Zajišťuje lepší zásobení mozku a snižuje pravděpodobnost jeho poškození. Dochází k jeho ochraně, stejně jako k ochraně jater.
K tomu je třeba připočíst již dříve zjištěné schopnosti Reishi jako jsou antioxidační vlastnosti a také ochrana ledvin a slinivky. Z těchto důvodů se lze domnívat, že medicinální houby, speciálně Reishi, mají ochranný vliv při konzumaci alkoholu nejen na činnost mozku, ale i dalších orgánů.
Zkusili jste už podpořit vaše zdraví třeba právě extraktem z Reishi?