Jak Reishi pomáhá při syndromu vyhoření

S rychlým životním tempem souvisí syndrom vyhoření a stále se objevuje častěji, než bychom chtěli. Velmi důležité přitom je zareagovat co nejrychleji. Jak může Reishi přispět k vyřešení syndromu vyhoření?

Co je syndrom vyhoření

Syndrom vyhoření se také označuje anglickým slovem burnout. Vysvětlujících definic je hned několik, často se mluví o psychické vyčerpanosti. Většinou se týká osob, které mají nějaký přímý kontakt s lidmi (a dostávají od nich hodnocení). Zmiňováno bývá také kognitivní vyčerpání, což znamená sníženou schopnost učení, pamatování si, člověku se může zhoršovat schopnost řeči. Člověk se snaží zvládnout všechen nátlak prostředí (pracovního i soukromého) a s jeho nahromaděním se cítí naprosto vyčerpaný. Omezují se jeho schopnosti v sociální, fyzické i psychické sféře. Začíná převládat nadměrná únava.

Co může pomoci při syndromu vyhoření

Syndrom vyhoření se nespustí z ničeho nic. Před jeho vypuknutím se objevují různé náznaky, které napovídají, že s vaším psychickým stavem není vše v pořádku. Změn si často všimne spíše okolí. Zpozornět je třeba, když se dotyčný stále věnuje práci a nenechává si čas na relaxaci. Kromě nadměrné únavy člověk špatně spí, je věčně nespokojený, špatně se soustředí. Dostavují se bolesti hlavy a vysoký tlak. Při pokračování pak dochází ke vzniku různých zánětů.

Už při prvních příznacích je třeba nastavit ochranná opatření. Především zpomalit a začít si více užívat života. Důležitý je pohyb na čerstvém vzduchu Je třeba využít každé možnosti, jak člověku navrátit chuť do života. Pokud je ale syndrom vyhoření více zřejmý, bude potřeba vyhledat odbornou pomoc.

Jak pomáhá Reishi při syndromu vyhoření

Mezi možnosti, které stojí za zvážení, je také využití medicinálních hub. V tomto ohledu bývá kromě housenice čínské zmiňována i Reishi (lesklokorka lesklá). Tato houba je totiž zařazována mezi adaptogeny, což jsou potraviny, které vyvažují psychický i fyzický stres. Ganoderma lucidum, jak zní její latinský název, zklidňuje nervovou soustavu tím, že mírní úzkost a stres. Podle tradiční čínské medicíny vyrovnává míru emocionální harmonie, osobní mysl a vědomí. Kromě různých dalších schopností Reishi se v tomto směru hodí i její antioxidační vlastnosti.

Syndrom vyhoření je pro organismus vyčerpávající, ale dá se mu dobře předejít. Prošli jste si touto zdravotní komplikací? Podělte se o zkušenosti v diskuzi pod článkem.

Zdroj:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Syndrom_vyho%C5%99en%C3%AD
David Winston, Steven Maimes. Adaptogeny. Triton, 2011
Vladimír Antonín, Jan Jablonský, Václav Šašek, Zuzana Vančuříková. Houby jako lék, Ottovo nakladatelství, 2013

serial-reishi-button

Napsat komentář