Reishi bude mít využití nejen jako léčivá houba

Vypadá to jako kůže a přece to není kůže. Co je to? Řeč je o velmi neobvyklém počinu, do kterého se pustil jeden startup. Spojuje módu s jednou houbou, kterou jsme si zvykli spojovat spíše se zdravím.

V dnešní době žasneme, co všechno je možné vyrobit a na jaké nápady jako lidstvo dokážeme přijít. Když se podíváte na klobouk houby Reishi (Ganoderma lucidum), může vizuálně připomínat pravou kůži. Využití houby pro módu se stává ještě zajímavějším obzvláště v době, kdy se hodně mluví o plastech a zároveň se nejedná o zabíjení zvířat.

Startup využívá Reishi pro módu

Startup MycoWorks představil materiál s Reishi v únoru letošního roku na newyorském Fashion Weeku. Necelé dva roky trvaly přípravy, dokud si tvůrci nového materiálu nebyli jisti, že Reishi může nahradit kůži. Americká firma (Philip Ross a Sophia Wang) zahájila svou činnost v roce 2013 se záměrem přinášet inovativní materiály a letos v listopadu oznámila financování od nejrůznějších investorů ve výši 45 milionů dolarů. Mezi investory patří i herečka Natalia Portman, hudebník John Legend a různé významné módní značky

Průkopnický přístup k materiálům

Jak vlastně tento materiál vypadá? Jedná se o mycelium houby pěstované na rostlinné biomase, přičemž zapojením fermentace vytváří hustá struktura mycelií silnou a rovnoměrnou vrstvu. Následně se povrchově upravuje, aby byl zajištěn příjemný omak. Výrobci jsou dokonce schopni docílit vzhled podobný různým druhům zvířecích kůží. Výroba této kůže také přináší menší ekologickou zátěž, než je tomu u zvířecích kůží a jejich úprav. Výhodou je i to, že materiál z Reishi může mít kteroukoliv podobu a velikost, vzniká tak méně odpadu. Celý proces je patentovaný a jedinečný. Kůže z Reishi dýchá a celkově má podobné vlastnosti jako ta zvířecí. Z tohoto materiálu vznikají jedinečné produkty pro luxusní módní domy a obuvnické společnosti.

Co na to říkáte? Zaujal vás tento nápad? Podělte se o dojmy v komentáři pod článkem.

Zdroj:
https://www.madewithreishi.com
https://finance.yahoo.com/news/mycoworks-raises-45m-series-b-150000415.html

serial-reishi-button

Napsat komentář