Reishi jako pomocník při lupusu

Lupus je onemocnění, které se projevuje typickými skvrnami v obličeji, případně skvrnami, které připomínají vlčí kousnutí.

Oproti obdobné nemoci psoriáze je jeho výskyt mnohem menší, což ovšem nesnižuje jeho význam. Lupus se v dnešní době rozlišuje podle forem hlavně na následující. Chronické onemocnění discoidní lupus erythematodes, dále bakteriální kožní nemoc lupus vulgaris, které se projevuje vedlejšími účinky jako je úzkost a záchvaty. Nakonec tu máme velmi častou formu systémový lupus erythematodes (SLE). Jedná se o neinfekční autoimunitní onemocnění. SLE často napadá vlastní tkáně a orgány.

Co je lupus

Onemocnění, které se častěji týká žen, je ovlivněno nejen genetickými vlivy, abnormalitami v imunitní regulaci, hormonálními vlivy, ale také infekcemi, toxiny, chemikáliemi, léky a věkem. Typické je střídání klidových fází s rychlým vzplanutím. Imunitní systém nemocného člověka útočí na vlastní buňky, tkáně a orgány. Vytváří v nich zánět a poškozuje je. Lupus může až dosáhnout selhání životně důležitých orgánů.

Lupus se nedá léčit, pouze se podávají prostředky, které průběh mírní, případně odstraní příznaky. Využívají se kortikoidy a kortikoidy v kombinaci s imunosupresivy, která potlačují imunitní systém (ale nejsou bez vedlejších účinků), dále také nesteroidní antirevmatika.

Jak zvládat lupus

Kromě uvedené léčby má člověk možnost nejen chránit pokožku před slunečním zářením, nekouřit, hýbat se, omezit stres, dávat si větší pozor na infekce, konzultovat vývoj nemoci s lékařem.

Reishi a lupus

V souvislosti s onemocněním lupus se zmiňuje také houba Reishi (Ganoderma lucidum). Tato čínská houba byla zkoumána vědci a bylo zjištěno zajímavé využívání jejích obsažených látek. Projevily se v antioxidačním, protizánětlivém působení, ale také třeba analgetickými účinky. Houba má mít potenciál u nemocí, mezi které patří třeba artritida, hepatitida, bronchitida.

V rámci studií na myších bylo posuzováno, jak tato houba může prospět při SLS. Vědci kromě jiného například zjistili, že Reishi moduluje aktivitu periferních mononukleárních buněk a dochází k potlačení tvorby patogenních cytokinů v návaznosti na systémový lupus erythematodes. Konkrétně se jednalo o TNF-α, interleukiny (1β, IL-12 a IL-6). Jako prospěšné se ukázaly betaglukany, což jsou imunomodulační polysacharidy. Myši měly onemocnění poškozené ledviny, a pozitivní vývoj se projevil i v jejich lepším stavu. Na lidech zatím k testování nedošlo.

serial-reishi-button

Zdroj:
Wikipedie
Cai, Z., Wong, C. K., Dong, J., Jiao, D., Chu, M., Leung, P. C., Lau, C., Lau, C. P., Tam, L. S., & Lam, C. (2016). Anti-inflammatory activities of Ganoderma lucidum (Lingzhi) and San-Miao-San supplements in MRL/lpr mice for the treatment of systemic lupus erythematosus. Chinese medicine, 11, 23. https://doi.org/10.1186/s13020-016-0093-x

Napsat komentář