Reishi pro zdravou pleť bez akné: Jak tato houba pomáhá

Čínská houba Reishi má řadu využití pro zdraví. Ne nadarmo bývá v Asii označována jako houba dlouhověkosti. Reishi může mít vliv na akné, prozradíme, jakou má tato pomoc podobu.

Akné je chronické onemocnění kůže, které se objevuje především v pubertě. Je způsobené zánětem vývodu mazových žláz. Zhoršují je roztoči, kvasinky a bakterie. Vliv na výskyt akné může mít životospráva, strava, stres, některé léky (třeba antikoncepce). Obvykle není zapotřebí toto onemocnění léčit. Může se ale vyvinout do podoby, kdy bude stav akné velmi akutním a bolestivým. Tuto situaci je už potřeba řešit, aby nevznikly dlouhodobé jizvy.

Houby a akné

Některé houby je možné využít v souvislosti s vlivem na pleť. Uplatní se u nich jejich imunomodulační, protizánětlivý, baktericidní vliv. Kromě toho mohou působit jako antioxidanty.

Reishi a akné

Houba Reishi obsahuje protizánětlivé látky ze skupin triterpenoidů, zároveň se chovají jako adaptogeny, tedy vyrovnávají psychický i fyzický stres.
V tomto případě působí Reishi svými protizánětlivými vlastnostmi a imunomodulačním vlivem proti některým bakteriím, které mohou zhoršovat stav akné. Z dalších cenných látek jsou obsaženy polysacharidy – betaglukany. Polysacharidy mají kromě jiného i hydratační vliv, což působí příznivě na pokožku. V Reishi nechybí ani bílkoviny, steroidy, alkaloidy a třeba také aminokyseliny. Je plná antioxidantů, vitamínů a minerálních látek.

Pozitivní vliv Reishi na pleť

Reishi je u nás známá jako lesklokorka lesklá a je cenná pro pozitivní vliv na imunitu. My se na ni zaměříme z kosmetického pohledu. Kromě již zmíněného hydratačního vlivu působí protizánětlivě a antibakteriálně.

Antioxidační látky z Reishi napomáhají k ochraně před škodlivým UV zářením, které také přispívá ke stárnutí. Omezují výskyt volných radikálů.

S akné, tedy spíše konkrétně jeho následky, souvisí vliv Reishi, kdy účinné látky přispívají k podpoře tvorby melaninu, čímž dochází k poklesu pigmentaci kůže. Ta je pak rovnoměrná a pleť vypadá lépe.
Reishi se dá konzumovat jako doplněk stravy třeba v podobě extraktů, případně sporového prášku. Preventivně se užívá dvakrát denně, v případě problémů se bere víckrát, podle obtíží.

Zdroj: 
Wikipedie
Vladimír Antonín, Jan Jablonský, Václav Šašek, Zuzana Vančuříková. Houby jako lék, Ottovo nakladatelství, 2013

serial-reishi-button

Napsat komentář