Jak užívat Reishi – dávkování, tipy a doporučení

Reishi je považována tradiční čínskou medicínou za jednu z nejdůležitějších medicinálních hub. Máme pro vás tipy, jak užívat Reishi.

Houba Ganoderma lucidum (lat. název) je k sehnání v podobě houbového prášku, extraktu, spórového prášku. Extrakt i spórový prášek bývá ukryt v kapslích. Reishi můžete najít i v sirupech a tinkturách. Poměrně oblíbená je i konzumace Reishi s kávou. Ale i při této přípravě je důležité dbát na kvalitu. Nejen houby – její kvalita vždy hraje hlavní roli, ale také na kávu samotnou. Existují hotové produkty Reishi s kávou, ale připravit si můžete i vlastní. Využít můžete i další kávovinové přípravky, čokoládu. Připravíte nápoj a k němu přidáte Reishi.

Kvalita produktu by měla být doložitelná certifikátem. Na trhu rychlené 3měsíční houby, ale za mnohem cennější jsou považovány 12měsíční Duanwood Red Reishi.

Kdy užívat Reishi

Zaměříme se hlavně na extrakt z Reishi a jeho dávkování. Aby mohl extrakt z houby nebo spórový prášek dobře působit, je vhodné při preventivní konzumaci brát jednu kapsli zhruba 20 minut před snídaní. Zapíjí se nejlépe vlažnou nebo teplou tekutinou. Nejvhodnější je voda, ale dá se využít i jiný nápoj. V případě nemocí se užívá vyšší dávka. Uvádí se 3–10 kapslí/den. Zároveň se doporučuje brát Reishi zhruba 4-5 dnů, a poté 2 dny vynechat. Nejdůležitější je ale vnímat vlastní tělo a v případě nemoci se o množství poradit (s praktikem čínské medicíny, lékařem). Lékaře je také třeba informovat, pokud berete nějaké léky a rozhodnete se užívat Reishi.

dvě houby Reishi na dřevěném tácku

Děti a Reishi

Doplňky stravy by neměly užívat děti mladší 3 let. Obecně mohou mít ale houby Reishi přínos pro děti především při podpoře imunity a odstraňování toxické zátěže (z léků a dalších chemikálií). Pokud dítě nechce konzumovat celou tobolku, je možné ji rozpojit a obsah vysypat. Protože má houba hořkou chuť, dá se užívat postupně – třeba s mlékem, vodou.

Vedlejší účinky

Reishi, podobně jako většina hub nemá vedlejší účinky. Pouze v některých případech je možné pozorovat přechodně (2-3 dny) změnu stolice (obvykle při vyšším dávkování). Houbu není vhodné konzumovat při alergii na houby.
V případě užívání těhotnými ženami není dostatek údajů, proto se konzumace nedoporučuje.

Zdroj:

Sissi Wachtel-Galor, John Yuen, John A. Buswell, Iris F. F. Benzie. Chapter 9 Ganoderma lucidum (Lingzhi or Reishi) A Medicinal Mushroom. Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects. 2nd edition. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92757/

serial-reishi-button

Napsat komentář