Reishi a její účinky na ledviny

Ledviny mají v lidském organismu velmi důležitou funkci. Houba Reishi může ovlivnit ledviny řadou způsobů. Které to jsou?

Fungování ledvin

Stavební jednotkou ledvin jsou nefrony, kterých se v každé lidské ledvině ukrývá zhruba milion. Filtrují krevní plazmu a postupným procesem vzniká s vodou a odpadními materiály moč, která se odvádí vývodnými kanálky do ledvinové pánvičky a následně do močovodu. Člověku pro plnohodnotný život stačí jedna ledvina. Potíže se často zjistí až pozdě, pak v mnoha případech přichází na řadu dialýza.

Ledviny a západní medicína

Jiným způsobem vnímá funkci ledvin západní medicína a jinak tradiční čínská medicína (TCM). Pokud jsou podle západní medicíny oslabené ledviny, dochází k jejich zánětům a infekcím. Jestliže se rozhodneme o ledviny pečovat, můžeme ovlivnit kyselinu s vysokým obsahem moče (dnu), bílkoviny v moči a také slabý imunitní systém.

Ledviny podle tradiční čínské medicíny

Podle TCM představují ledviny součást energetické linie. Ledvina je považována za základ „jinové“ (negativní) a „jangové“ (pozitivní) energie pro pět hlavních orgánů (srdce, játra, slezina, plíce a ledviny). Má vliv na funkci mozku, zad, kostí, uší, zubů a vlasů. Kromě toho ledviny ovlivňují prenatální energii, což má podle TCM vliv na růst dítěte, chuť k jídlu, Postnatální energie ledvin zase působí na zdravotní stavy způsobené stárnutím (především během menopauzy).

Reishi a ledviny

Některé rostliny mohou podpořit zdraví ledvin. Mezi ně patří i Reishi, považovaná TCM za jednu z nejvýznamnějších bylin. Výtažky z houby Reishi (lat. Ganoderma lucidum) mají prokazatelně (studie in vivo a in vitro) vliv na zlepšení funkce kůry nadledvinek. Nadledvinky nejen řídí tělesnou teplotu, ale také třeba připravují organismus na zátěž. Steroly z Reishi pomáhají endokrinnímu systému (chovají se jako prekurzory hormonů). Ganoderma přispívá k posílení syntézy nukleových kyselin a proteinů v krvi, pomáhá s neutralizací toxických látek, redukuje bílkoviny v moči a také rozkládá cholesterol. Reishi je tak určitě jednou ze zajímavých možností, jak podpořit fungování ledvin .

Zdroj:

Wikipedia, https://cs.wikipedia.org/wiki/Ledvina
Sissi Wachtel-Galor, John Yuen, John A. Buswell, and Iris F. F. Benzie. Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects. 2nd edition. Chapter 9Ganoderma lucidum (Lingzhi or Reishi) A Medicinal Mushroom. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92757/

serial-reishi-button

Napsat komentář