Olej z Reishi – jak se vyrábí a při čem nám může pomoci

Olej z Reishi je jednou z možností, jak využít tuto velmi ceněnou houbu. Tradiční čínská medicína ji dokonce staví velmi vysoko. Pomáhá proti onkologickým, ale i kardiovaskulárním chorobám.

Výroba oleje z Reishi

Ganoderma lucidum neboli Reishi vzbuzuje stále větší zájem. Důvodem je nejen její významné postavení v rámci tradiční čínské medicíny, ale také to, že je častým předmětem zajímavých klinických studií. Je řada možností, v jaké podobě tuto houbu využít, jednou z nových variant je také olej z Reishi. Jeho příprava je náročná. Začíná v době, kdy houby tvoří výtrusy, kterým říkáme spory. To se děje na konci vegetačního období. Spory jsou semínka, jejichž jsou v houbě miliony. Vzniklý prášek má kaštanově hnědou barvu a objevuje se po celé plodnici houby. Spory se seberou, a pak je třeba z nich získat cenné látky. Protože jsou tato semínka tvořena nepropustnou buněčnou stěnou, nejprve je třeba tuto stěnu rozbít. Využívá se CO2 a v důsledku této technologie se dá extrahovat olej, plný cenných látek.

Reishi pro zdraví

Je zajímavé vědět, že Reishi se v Číně dokonce dostala na seznam oficiálních léků. Bohužel prozatím u nás můžeme tento stimulant imunitního systému využívat pouze jako doplněk stravy. Ganoderma je cenná díky svému komplexnímu vlivu na organismus. Je totiž schopna přispět k jeho regulaci a správnému fungování orgánů. Blahodárných účinků Reishi se využívá hlavně při léčbě onkologických onemocnění, podporuje imunitu a také například upravuje hladinu krevního cukru. Snižuje stav špatného cholesterolu a tuků a přispívá k vyrovnanému krevnímu tlaku.

Klinické studie už potvrdily skutečnost, že Reishi podporuje a chrání činnost srdce. Ve studii s myšími modely se nejspíše projevil právě pozitivní vliv oleje ze spor Reishi, který působil na srdeční sval. (1)

Kromě toho je také Ganoderma považována za adaptogen, tedy pomáhá vyrovnat se s psychickým i fyzickým stresem. Nezanedbatelná je také schopnost vylučovat žaludeční kyseliny a tím zlepšovat stav trávení.

houba Reishi naležato

Péče o olej z Reishi

O olej je třeba se dobře starat. Neměl by být uložen na světle, ale na tmavém místě při pokojové teplotě (do 22 °C). Když olej otevřete, je důležité ho skladovat v ledničce, kde vydrží až tři měsíce. Pro organismus je lepší, když je Reishi konzumována v upravené podobě. Nabízí se pak nejen olej, ale i Ganoderma spor a třeba i Reishi s kávou. Kterou z variant už jste vyzkoušeli a jak vám pomohla? Podělte se v diskuzi pod článkem.

Zdroj:

1) Xie YZ, Yang F, Tan W, Li X, Jiao C, Huang R, Yang BB. The anti-cancer components of Ganoderma lucidum possesses cardiovascular protective effect by regulating circular RNA expression. Oncoscience 2016; 3(7-8):203-20, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5043070/
2) Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects. 2nd edition. Chapter 9Ganoderma lucidum (Lingzhi or Reishi), https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92757/

serial-reishi-button

Napsat komentář