Reishi vs Hericium: Jaké jsou jejich rozdíly a co mají společného

Jak Reishi, tak i Hericium jsou významné na poli medicinálních hub. Každá nabízí svou hlavní oblast působení, ale mají řadu společného.

Reishi vs Hericium

Vypadá to, že se jedná o zcela rozdílné houby, ale přesto mají řadu společných znaků. Obě houby nabízejí množství živin, antioxidantů a dalších cenných látek. Díky antioxidantům může organismus vychytávat nadbytečné volné radikály a přispívat tak k větší rovnováze v organismu. Obě houby se už dlouho používají na léčení a harmonizaci těla.

Oblíbené medicinální houby mají vliv na trávení, imunitní systém, relaxaci a duševní stav. Nejen Reishi, ale také Hericium bývá považováno za adaptogen, tedy že vyrovnává psychický a fyzický stres. Adaptogeny podporují náš parasympatický nervový systém tím, že pomáhají tělu zmírňovat škodlivé účinky stresových hormonů.

Horká voda narušuje buněčné stěny hub a tím se látky lépe dostávají do organismu. Proto se doporučuje konzumovat doplňky stravy z těchto hub s teplou vodou.

Výhody Reishi

Reishi neboli botanicky Ganoderma lucidum bývá označována jako „houba nesmrtelnosti“. To už trochu napovídá, jak si jí tradiční čínská medicína cení. Reishi nejspíš patří mezi nejstudovanější houby „západní medicínou“. Především se zmiňuje její vliv na modulaci imunitního systému. Dokáže zklidnit tento systém, a když je potřeba, zase ho podpoří. Reishi kromě jiného obsahuje betaglukany a triterpeny. Obě skupiny látek vykazují protizánětlivý vliv. Pro imunitní systém má také velký význam spánek a relaxace organismu, navození pohody.

Výhody Hericia

Hericium neboli lví hříva (s ohledem na její vzhled) je známé svým vlivem na nervovou soustavu. Tradiční medicíny ji považují za specialistu na činnost mozku. Houbu také zkoumá západní „západní medicína“. Vědci zjistili právě potenciál houby zlepšovat paměť, soustředění a poznávací schopnosti. Hericium bylo také zkoumáno na tvorbu nových neuronů, což je další slibný potenciál.

Obě významné medicinální houby jsou cenné samy o sobě, dají se ale konzumovat i společně.

Zdroj:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19188053/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18844328/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30934760/
https://www.healthline.com

serial-reishi-button

Napsat komentář