Reishi proti stresu a úzkostem

Stres je v dnešní době téměř všudypřítomný. Na člověka jsou kladeny obrovské nároky. Zvládnout veškerý ten nápor není úplně snadné a je třeba se s ním dobře vypořádat. Jaký má houba Reishi vliv na stres?

Nápor stresu v práci, ohledně výchovy dětí, školy, ale i spousta dalších tlaků se na člověka valí úplně odevšad. Určitý druh stresu může mít pozitivní význam. Když je stresu ale hodně a je dlouhodobý, pak zdraví škodí. Stres je nejen psychický, ale i emocionální a fyzický.

Reishi a stres

O širokém působení houby Reishi (Ganoderma lucidum) se toho napsalo už hodně. Houba byla už od počátků využívání považována za tak hodnotnou, že byla určená pouze pro císaře a bohaté vyšší vrstvy. Významný je její vliv na podporu imunitního systému, dále také antimikrobiální a protizánětlivý vliv. Pečuje o zdraví srdce, jater a ledvin.

Jeden z dlouho využívaných účinků Reishi v rámci tradiční čínské medicíny je zklidňující účinek. Konec konců houba se dnes používá jako adaptogen, což jsou rostliny, které pomáhají zvládat fyzický a psychický stres.

Výhodou Reishi je, že se její účinky kumulují a konzumace této houby přispívá ke dlouhodobému posílení nervů. Ganoderma lucidum je považována za nervové tonikum. Její přínos pak můžeme vidět ve vlivu na nespavost v souvislosti s neklidem. Houba se už dlouho využívá nejen na nespavost, ale i na podporu příznaků úzkosti, deprese a proti velkému stresu.

Výzkumy ukazují, že Ganoderma zlepšuje funkci kůry nadledvin, která má vliv na reakci organismu na stres. Tím dochází k omezení důsledků stresu.

Reishi a deprese

Reishi může spíše prospět v počátcích onemocnění, především jako prevence. Deprese je závažná dlouhodobá psychická porucha, kterou je třeba odborně léčit. Proto je nutná konzultace s lékařem nebo psychiatrem.

Reishi není jedlá houba, pro získání léčivých látek se z ní získává extrakt. Na trhu se objevuje i v dalších podobách. Prášek se využívá také na přípravu kávy z Reishi a čaje z Reishi.

Zdroj:
Wikipedia
Winston, D., & Maimes, S. (2007). Adaptogens: herbs for strength, stamina, and stress relief. Triton, 2011
Stamets, Paul. Mycelium Running How Mushrooms Can Help Save the World, Ten Speed Press, 2005.

P. Stamets. MycoMedicinals: An Informational Treatise on Mushrooms. MycoMedia productions, 2002.

serial-reishi-button

Napsat komentář