Reishi vs. Chaga: rozdíl mezi oběma medicinálními houbami

Medicinální houby Reishi a Chaga mají řadu věcí společných, ale také faktory, které je dělají jedinečnými. Chaga vs. Reishi – jaké jsou rozdíly mezi oběma doplňky stravy?

Chaga vs. Reishi

Houba Chaga (lidově čaga, latinsky Inonotus obliquus) je známá hlavně v severských medicínách, obzvláště té sibiřské. Dřevokazná houba roste především na bříze a najdeme v severských oblastech, jako je Sibiř, Rusko, severní Amerika, hlavně v Kanadě.
Chaga připomíná spálené uhlí a díky symbióze s břízou přecházejí cenné látky ze stromu do houby. Jedná se především o terpeny betulin a kyselina betulinová.

Sibiřská lidová medicína čagu využívá na rakovinná onemocnění a potíže s trávicí soustavou, obzvláště záněty žaludku a střev.

Chaga dodává energii, podporuje tím imunitní systém. Tak přispěje k lepšímu soustředěnosti a uzemnění.

Reishi vs. Chaga

Reishi, latinsky Ganoderma lucidum, česky lesklokorka lesklá, označuje houbu s lesklým kloboukem. Za nejcennější je považována Red Reishi. Objevuje se na tvrdých dřevech, nejčastěji na dubu (živých stromech i na pařezech), ale i jiných listnatých stromech. Reishi má hodně dlouhou historii využívání. Už taoističtí kněží v prvním století n. l. využívali houbu do směsí k podpoře dlouhověkosti.

Typickou hořkou chuť dodávají Reishi triterpenoidy (kyselina ganoderová), čím je hořčí, tím je kvalitnější. Triterpenoidy přispívají k reakcím těla na zánět. Významnou složkou jsou také polysacharidy, hlavně betaglukany. Lesklokorka lesklá je také adaptogenem, který napomáhá vyrovnat se tělu s fyzickým i psychickým stresem. Jeho vliv z hlediska tradiční čínské medicíny spočívá ve vyživení srdce a zklidnění ducha, doplnění životní energie qi, zklidnění dušnosti. Obsažený adenosin má vliv na dobré prokrvování a tím i na oběhový systém.

Reishi moduluje imunitní systém, ale také uvolňuje tělo, čímž může omezovat škodlivé reakce na stresové situace a připravit ho příjemný spánek.

Obě houby mohou být také používány najednou – Chaga ráno a Reishi večer.

Zdroj:
Wikipedia.org
V. Antonín, I. Jablonský, V. Šašek, Z. Vančuříková. Houby jako lék. Ottovo nakladatelství, 2013
Sissi Wachtel-Galor, John Yuen, John A. Buswell, Iris F. F. Benzie. Chapter 9 Ganoderma lucidum (Lingzhi or Reishi) A Medicinal Mushroom. Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects. 2nd edition. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92757/

serial-reishi-button

Napsat komentář