Reishi a mužský pohlavní hormon: studie ukazují zajímavé výsledky

Reishi je houba využívaná na modulování imunitního systému. Sahá se po ní při rakovině, oslabení imunity, jakou souvislost má ale Reishi a hormony?

Význam testosteronu

Správná hladina mužského pohlavního hormonu – testosteronu má vliv na celou řadu oblastí. Nejedná se pouze o stav libida, sexuální energii, ale také na dostatek svalové hmoty, pevné kosti, zdravé srdce. Tato hladina má vliv i na sebedůvěru, mysl, dostatečnou životní energii a pocit štěstí. Jeho význam je tedy obrovský.

Význam Reishi

Reishi (lat. Ganoderma lucidum) patří mezi nejzkoumanější houby. Vědci zjistili nejen prospěšnost při povzbuzování imunity, ale i třeba vliv na vychytávání volných radikálů. Reishi působí také na pokles krevního tlaku, zmenšuje zvětšenou prostatu (benigní hyperplazie prostaty) a také pomáhá antivirově a při snižování zánětu. Její schopnosti umožňují prospěšné sloučeniny, jako jsou polysacharidy (hlavně betaglukany), triterpenoidy, bílkoviny, mastné kyseliny, minerály a vitamíny.

Z významných látek v Reishi je také možné zmínit nukleotid adenosinmonofosfát a superoxid dismutázu (SOD), což je enzym a významný antioxidant. Obě složky jsou významné pro předcházení některým onemocněním a mají vliv na dobrý stav srdce.

Proč doping

Doping je mezi některým úspěšnými sportovci stále volbou, ke které se přiklánějí, jen aby dosáhli významných vítězství. A je jedno, o kterou sportovní disciplínu se jedná. Doping obvykle cílí na zvýšení hladiny mužského pohlavního hormonu v těle a zároveň na pokles hladiny zánětlivého kortizolu. Výskyt kortizolu roste při zátěžových situacích, mezi které se kromě stresu řadí třeba infekční choroby, ale i tělesná námaha. Ukazuje se ale, že existuje i jiná cesta než doping a se stejným výsledkem.

Reishi a hormony

Vědci z italské Pavie zkoumali vliv na sportovní výkon cyklistů. Sedm zkušených závodníků trénovalo průměrně 300 km týdně a 12000-15000 ročně. Po tři měsíce dostávali placebo nebo kombinaci doplňků hub z Ganodermy lucidum a další houby zvané Cordyceps sinensis. Vědci zjistili podporu výkonu zároveň významný vliv na rychlejší regeneraci cyklistů právě zvýšením hladiny testosteronu a omezením kortizolu. Zároveň došlo k lepší schopnosti vychytávání volných radikálů v séru sportovců.

Předběžný výzkum ukázal zajímavý fakt, při kterém měl vliv doplněk stravy z Reishi na omezení enzymu 5-alfa reduktázy. 5-alfa reduktáza je důležitá při přeměně testosteronu na dihydrotestosteron, což je jeho aktivnější forma. Když se méně mění, zůstává vyšší hladina mužského pohlavního hormonu testosteronu.

Z výše uvedeného je vidět zajímavý potenciál houby s již i tak širokým spektrem působení.

Zdroj:
1) Wikipedia.org
2) V. Antonín, I. Jablonský, V. Šašek, Z. Vančuříková. Houby jako lék. Ottovo nakladatelství, 2013
Sissi Wachtel-Galor, John Yuen, John A. Buswell, Iris F. F. Benzie. Chapter 9 Ganoderma lucidum (Lingzhi or Reishi) A Medicinal Mushroom. Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects. 2nd edition. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92757/

3) N. Sheena, B. Lakshmi, Kainoor Krishnankutty Janardhanan. Therapeutic potential of Ganoderma lucidum (Fr.) P. Karst Article · January 2005. https://www.researchgate.net/publication/281412437_Therapeutic_potential_of_Ganoderma_lucidum_Fr_P_Karst
4) Susan Jones, Kainoor Krishnankutty Janardhanan. Antioxidant and Antitumor Activity of Ganoderma lucidum (Curt.: Fr.) P. Karst. Reishi (Aphyllophoromycetideae) from South India Article in International Journal of Medicinal Mushrooms 2(3):195-200 · January 2000. https://www.researchgate.net/publication/284685427_Antioxidant_and_Antitumor_Activity_of_Ganoderma_lucidum_Curt_Fr_P_KarstReishi_Aphyllophoromycetideae_from_South_India Paola Rossi, Daniela Buonocore, Elisa Altobelli, Federico Brandalise, Valentina Cesaroni, Davide Iozzi, Elena
5) Savino, and Fulvio Marzatico. Improving Training Condition Assessment in Endurance Cyclists: Effects of Ganoderma lucidum and Ophiocordyceps sinensis Dietary Supplementation. Evid Based Complement Alternat Med. 2014; 2014: 979613. Published online 2014 Apr 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3995149/

serial-reishi-button

Napsat komentář