Reishi a histaminová intolerance: Jaký může mít houba vliv

Jakou funkci má v organismu hormon histamin a co je histaminová intolerance? Jaký význam při ní může mít medicinální houba Reishi?

Význam histaminu

Histamin je hormon a neurotransmiter, který je vytvářen různými buňkami, především bílými krvinkami (žírné buňky neboli mastocyty, bazofily), nervovými buňkami. Pokud se tvoří v nadměrném množství, jedná se třeba o reakci na alergen (postihuje část těla nebo tělo celé). Histamin působí na hladké svalstvo. Rozšiřuje cévy (vzniká otok) způsobuje stah průdušinek. Klesá krevní tlak. Od malých místních otoků může dojít až k anafylaktickému šoku, což je životu nebezpečné.

Reishi a histaminová intolerance

Histaminová intolerance vzniká v důsledku nepoměru množství histaminu a schopnosti jej odbourat. Důvodů pro vzniklou nerovnováhu může být několik. Počínaje vlivem potravy (více histaminu ve stravě nebo potravin, které ho lépe uvolňují) přes látky, které blokují enzymy, kvůli kterým se pak tento hormon nerozkládá. Může se jednat o určité potraviny a léky.

Příčinou nerovnováhy také může být nadměrné vyplavení tělu vlastního histaminu z mastocytů. Jestliže se histamin hromadí, také se někdy jedná o malou aktivitu nebo pokles koncentrace enzymu, který zajišťuje odbourávání histaminu.

Enzymy, které mají na starost štěpení histaminu se nacházejí především v buňkách trávicího systému. To může představovat problém u osob s poškozenou střevní sliznicí.

Medicinální houba Reishi (Ganoderma lucidum) nabízí řadu benefitů pro lidský organismus, které využívá především tradiční čínská medicína už po staletí. Také moderní studie ukazují vliv účinných složek této houby na imunitní systém a vypadá to, že by mohly podporovat imunitní odpověď. Reishi se také ukázala jako zajímavý hráč při léčbě alergických reakcí zprostředkovaných histaminem. Projevila se důležitost rovnováhy pomocných lymfocytů TH1 a TH2, kdy významně pomáhá právě Reishi.

Byly provedeny studie na buňkách a na zvířatech. Naznačují, že by mohlo docházet k prevenci mastocytů při uvolňování histaminu. Prozatím ale nejsou k dispozici spolehlivé studie na lidech.

Zdroj:
1) Wikipedia.org
2) V. Antonín, I. Jablonský, V. Šašek, Z. Vančuříková. Houby jako lék. Ottovo nakladatelství, 2013
Sissi Wachtel-Galor, John Yuen, John A. Buswell, Iris F. F. Benzie. Chapter 9 Ganoderma lucidum (Lingzhi or Reishi) A Medicinal Mushroom. Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects. 2nd edition. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92757/
3) Martin Powell. The use of Ganoderma lucidum (Reishi) in the management of histamine-mediated allergic responses. Published October 2004 in Nutritional Practitioner Magazine (ISSN 1472-0094). Dostupné z https://www.mycologyresearch.com/articles/the-use-of-ganoderma-lucidum-reishi-in-the-management-of-histamine-mediated-allergic-responses
4) https://supplements.selfdecode.com/blog/natural-antihistamines/


serial-reishi-button

1 komentář u „Reishi a histaminová intolerance: Jaký může mít houba vliv“

Napsat komentář