Vliv Reishi na slinivku – medicinální houba pomáhá řešit zánět slinivky

Slinivka se nachází v dutině břišní, souvisí s trávícím systémem a výrazně se podílí na metabolismu cukrů. Při zánětu slinivky může pomoci i houba Reishi, která má imunomodulační vlastnosti.

Slinivka a její funkce

Žlázu s vnitřní sekrecí tvoří Langerhansovy ostrůvky, které produkují hormony (inzulín, glukagon, somatostatin). Ty se pak uvolňují a působí v organismu. Žláza s vnější sekrecí uvolňuje trávící šťávu do tenkého střeva a vytváří enzymy (amyláza, lipáza, trypsin), které přeměňují bílkoviny. Enzymy jsou vytvářeny jako proenzymy – aktivovány jsou až prostřednictvím jiných enzymů. Ty se nacházejí ve dvanácterníku.

žena stojí s rozpaženýma rukama vstříc slunci

Zánět slinivky

Když dojde k zánětu slinivky břišní (pankreatitida), může se jednat o tryptickou pankreatitis, který vyvolává dřívější aktivování trypsinu nebo o další záněty.
Chronická pankreatitida je zánět, v jehož důsledku se zmenšuje funkční tkáň slinivky. Tím pádem pak nevytváří tolik inzulínu. Důvodem bývá vyšší cholesterol, alkohol, ale i některé léky. Při tomto onemocnění se hubne, člověk nemá chuť k jídlu, bolí nadbříšek, mezi projevy patří i diabetes.
Důležité je zastavit rozšiřování zánětu, zapotřebí je zvýšit stav trávicích enzymů a inzulinu. Někdy se provádí chirurgický zákrok, při kterém se odstraní poškozená tkáň.

Reishi a slinivka

Jednou z možností, jak prospět stavu slinivky, je využití medicinální houby Reishi. Houba Reishi (Ganoderma lucidum), kterou s oblibou využívá tradiční čínská medicína, má řadu prospěšných schopností. Ať už se jedná o stimulování imunitního systému, antioxidační nebo protirakovinné působení. Posiluje životní sílu a vitalitu. Pro své cenné bioaktivní látky je také Ganoderma často předmětem různých klinických výzkumů.

Reishi předmětem studií

V jedné z nich byly z Reishi extrahovány polysacharidy GLP S3. Jedná se o látky, které jsou známé svou antioxidační a imunomodulační činností. Byly podávány myším s chronickou pankreatitidou. Došlo ke zlepšení stavu slinivky, také její funkčnosti a zmenšil se zánik buněk. Snížila se koncentrace volných radikálů a poklesla tvorba prozánětových cytokinů IL-1β a INF-γ. Zánětlivá reakce imunitního systému byla omezena.
Zdroj: Li K, Yu M, Hu Y, Ren G, Zang T, Xu X, Qu J. Three kinds of Ganoderma lucidum polysaccharides attenuate DDC-induced chronic pancreatitis in mice.Chem Biol Interact. 2016 Mar 5;247:30-8. doi: 10.1016/j.cbi.2016.01.013. Epub 2016 Jan 27.

Také další studie zkoumala účinky polysacharidů z kmene G3 (GPL S3). Polysacharidy výrazně zmírnily pankreatitidu u myší snížením hladiny lipázy, AMS, IFN-y a TNF-a, zvýšením SOD a celkovou antioxidační aktivitou. GLPS3 navíc změnil složení a rozmanitost střevní mikroflóry.
Zdroj: Li K, Zhuo C, Teng C, Yu S, Wang, Hu Y, Ren G, Yu M, Qu J. Effects of Ganoderma lucidum polysaccharides on chronic pancreatitis and intestinal microbiota in mice. Int J Biol Macromol. 2016 Dec;93(Pt A):904-912. doi: 10.1016/j.ijbiomac.2016.09.029. Epub 2016 Sep 9.

Z výše uvedeného je zřejmé, že Reishi by mohla mít dobrý vliv i na slinivku u lidí. Při zdravotních problémech je třeba konzultovat konzumaci Ganodermy s lékařem.

Máte zkušenosti s využitím Reishi na činnost slinivky? Podělte se v diskuzi pod článkem.

serial-reishi-button