Historie houby Reishi sahá hodně do minulosti. Dnes si houbu může dopřát každý

O lesklokorce lesklé, která je spíše známá jako Reishi, směle můžeme říci, že je nejslavnější medicinální houbou s dlouhou historií.

Lesklokorka lesklá – historie

Povídá se o tom, že by se snad o Reishi mohlo vědět už před neuvěřitelnými 5000 lety. Co lze ale doložit, je fakt, že se tuto houbu znali už okolo let 2700 př. n. l., za života císaře Shennonga. Za jeho vlády vznikla nejstarší kniha na světě na téma bylinky a související medicinální témata s názvem „Shen Nong Ben Cao Jing (Shen-nung Pen-tsao Ching)“. V takzvaném „kánonu bylin” se objevuje právě i Reishi. Dokonce už tehdy byla zařazena mezi nejvyšší byliny, takzvané královské rostliny a rozlišovalo se šest typů lesklokorky. Konkrétně lesklokorka červená neboli Ganoderma lucidum měla prodlužovat život, posilovat srdce a kognitivní funkce.

houby Reishi

Reishi se objevuje i ve „Vnitřní knize Žlutého císaře” (Chuang-ti nej-ťing), o které se hovoří jako o základní knize tradiční čínské medicíny. Na knize se začalo pracovat ve 2-1. století př. n. l.

Elixír života a všelék

Tradiční čínskou medicínu založili taoisté a „ling-č’“, jak se v Číně nejčastěji Reishi říká, právě tuto houbu považovali za nejdůležitější. Mimochodem, nádherný překlad čínského jména zní „bylina duchovní síly“.

Za dynastie Yuan (1271–1368) byla houba natolik populární, že se objevovala jako kresba, na kobercích nebo třeba dřevořezech.

Také v „Osnově lékopisů” z roku 1593 se zmiňuje lesklokorka lesklá velmi podrobně. Také to, že se jedná o jedlou houbu a potravu nesmrtelných, kterou sbírali bělovlasí staříci v divočině.

Východní medicína je sice jiná, než ta naše západní, ale také má svou obdobu imunoterapie a konkrétně terapii fu-čeng, což je forma tradiční čínské bylinné medicíny a můžeme ji přeložit jako „obnovit normálnost a rovnováhu těla“.
Tato terapie je nápomocná při obnově obranyschopnosti těla a jeho vrozené síly. Jen tak se může dobře vypořádat s projevy nejrůznějších nemocí. Pak má mít tělo schopnost vyléčit se samo. Nehledě k tomu řadíme Reishi také mezi adaptogeny (látky, které pomáhají organismu vypořádat se se stresem psychického i fyzického rázu), což jen podporuje tuto teorii.

Reishi nejen pro bohaté

Dlouho nebyla Reishi dostupná obyčejným lidem. Protože je tato houba v přírodě vzácná, mohli ji využívat jen privilegovaní a bohatí členové asijské společnosti. Mezi ostatní obyvatele se Reishi dostala až s jejím umělým pěstováním, které se rozšířilo hlavně ve 20. století.

serial-reishi-button

Zdroj:
David Winston, Steven Maimes, Adaptogeny (Triton, 2011)
https://en.wikipedia.org/wiki/Shennong_Ben_Cao_Jing